Haber

3’üncü insani yardım konvoyu, İsrail-Filistin çatışmasının 17’nci gününde Gazze’ye ulaştı.

İsrail-Filistin çatışmasının 17’nci gününde 3’üncü insani yardım konvoyu, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı olan Refah Sınır Kapısı’ndan geçti.

İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana kapalı olan ve Gazze Şeridi’nin dünyaya açılan kapısı olarak tanımlanan Refah Sınır Kapısı, cumartesi günü yardım amacıyla açıldı. Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki tek sınır kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nın Cumartesi günü açılmasının ardından, sınırda yardım ulaştırmak için bekleyen konvoylar Gazze’ye geçmeye devam ediyor. Gıda, su, ilaç ve tıbbi malzeme gibi yardımları taşıyan tırlardan üçüncüsü Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye ulaştı.

İsrail, Gazze Şeridi’ne yardım için yola çıkan konvoylarda akaryakıt taşınmasına izin vermedi.

İlk konvoy Cumartesi günü geçti

Dünyanın dört bir yanından Gazze’ye gelen yardımları taşıyan 20 tırlık ilk konvoy Cumartesi günü Refah Sınır Kapısı’ndan, 17 tırlık ikinci konvoy ise dün sabah Refah Sınır Kapısı’ndan geçti. Birleşmiş Milletler, 2,3 milyon insanın yaşadığı, gıda, su ve yakıt stoklarının tükendiği Gazze’de temel ihtiyaçların karşılanması için günde yaklaşık 100 kamyona ihtiyaç duyulacağını açıklamıştı. – GAZZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu