Haber

ABD-Meksika sınırındaki şamandıra bariyerinin yakınında 2 ceset bulundu

ABD’nin Teksas eyaletinde Meksika ile sınırı oluşturan Rio Grande Nehri üzerine kurulan dev şamandıra bariyerinin yanında 2 ceset bulunduğu bildirildi.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı, Meksikalı yetkililere nehrin Meksika tarafında bulunan ilk cesetten haberdar edildiğini duyurdu.

Meksika Ulusal Göçmenlik Enstitüsü, Teksas’ın Eagle Pass kasabası karşısında ikinci cesede ulaşıldığı ve boğularak hayatını kaybeden iki kişinin kimliğinin tespit edilmeye devam edildiği bilgisini paylaştı.

Yetkililer, ön bilgilere göre bu kişilerin nehirde boğulmuş olabileceğini düşündüklerini ve hatasız olarak şamandıra bariyerine sürüklendiklerini söylediler.

Meksika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Teksas Valisi Greg Abbott, kaçak geçişleri önlemek amacıyla nehre inşa edilen şamandıra bariyerini bir kez daha eleştirdi.

Açıklamada, “Ülkemiz ile ABD hükümeti arasındaki yakın işbirliğine aykırı olan bu devlet politikasının göçmenlerin insan hakları ve kişisel güvenlikleri üzerindeki etkisinden endişemizi ifade ediyoruz.” görüş paylaşıldı

Sınırdaki şamandıra bariyeriyle ilgili tartışmalar

Teksas Valisi Greg Abbott’ın geçen ay Rio Grande Nehri’ne düzensiz göçmenlerin nehri geçmesini önlemek için kurduğu devasa yüzen şamandıra bariyeri ülkede tartışmalara neden oldu.

Adalet Bakanlığı, nehrin akışına çevresel etkileri olduğu, halk sağlığını tehlikeye attığı ve insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Teksas yönetiminden şamandıra bariyerinin kaldırılmasını talep etmişti.

Vali Abbott, Teksas’ın kendi sınırlarını savunma hakkına sahip olduğunu savunarak Biden yönetimini sistematik olmayan göçmenler için uygun önlemi almamakla da eleştirdi.

Federal hükümetin göç politikasını belirleme yetkisine sahip olduğunu vurgulayan bakanlık, Eagle Pass ile Piedras Negras’ın ortasına yapılan 305 metre uzunluğundaki dev şamandıra bariyerinin de bozulduğu gerekçesiyle Texas yönetimini de mahkemeye taşıdı. yasadışı.

Meksika hükümeti ayrıca bariyerin uluslararası sınır anlaşmalarını ihlal ettiğinden şikayet etti.

Eagle Pass, Teksas’ın sonunda, yasadışı göçmenlerin en fazla yasa dışı giriş yaptığı geçiş noktalarından biridir.

Bu yıl şimdiye kadar 270 binden fazla düzensiz göçmenin bu bölgeye girdiği kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu