Ekonomi

AB’den Yunanistan’a doğal afet desteği

Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Konsey oturumlarına katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentinde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ile ortak basın toplantısında konuştu.

Yunanistan’da çıkan yangının ülkede görülen en yıkıcı felaket olduğunu ve ardından gelen selden ülkenin büyük bölümünün etkilendiğini vurgulayan von der Leyen, AB’nin Yunan halkının yanında olacağını söyledi.

Von der Leyen, Mitsotakis’le hasarın onarılması için ülkeye sağlanabilecek fonlar konusunda toplantı yaptıklarını belirterek, AB Komisyonu’nun yardımların ulaştırılmasında hızlı ve esnek davranacağının sözünü verdi.

Ayrıca 400 milyonluk dayanışma fonu

AB Komitesi Lideri, “Uyum” ve “Avrupa Sosyal” fonları kapsamında hak edilen önlemlerin yanı sıra, daha önce kullanılmayan iki fonla birlikte toplam 2 milyar 250 milyon euro civarında destek sağlanacağını belirtti. Ortak Tarım Politikası çerçevesi.

Von der Leyen, bunların dışında üye ülkelerin anlaşmasıyla Yunanistan’ın talep ettiği Dayanışma Fonu’ndan da yardım alabileceğini, bu durumda gelecek yıla kadar yaklaşık 400 milyon euroluk yardımla desteklenebileceğini kaydetti.

Mitsotakis ayrıca ülkesinin Avrupa tarihinin en büyük yangını ve Yunanistan’ın yaşadığı en büyük sel felaketiyle aynı ayda karşılaştığını vurgulayarak, AB Konseyi’ni Dayanışma Fonu konusunda ikna etmeyi kişisel misyonu haline getireceğini belirtti.

bulanikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu