Teknoloji

ABD’li Senatörler Mark Zuckerberg’i uyardı: Çocukları Meta’dan uzak tutun!

Mark Zuckerberg’in sürekli olarak kullanıcı verilerini ihmal etmekle itham edilmesi Meta şirketinin güvenini kaybetmesine neden oluyor. Bu konuda son uyarı ABD’li senatörlerden geldi; Mark Zuckerberg’e gençleri Meta’nın Horizon Worlds adlı sanal gerçeklik oyunundan uzak tutmasını söyledi.

Meta’nın Horizon World sanal gerçeklik oyunu, ABD’li Senatörler Richard Blumenthal ve Edward Markey için endişe verici bir konu olarak görülüyor. Kısa bir süre önce sızan bir notta Horizon Worlds’ün Mart ayında 13-17 yaş arası gençlere sunulacağı duyurulmuştu. Şu anda sadece 18 yaş üstü bireylerin yer aldığı oyuna ilgi giderek artıyor.

UYARI MARK ZUCKERBERG

Horizon Worlds, kullanıcıların sanal ortamda aktif bir sanal özgürlük hayatı yaşamalarını sağlar; çeşitli oyunlar oynanabilir ve başkalarıyla bağlantı kurma fırsatı sunar.

ABD’li Senatörler, Meta’nın CEO’suna gönderdikleri PDF mektubunda, şirketin Instagram ve Facebook gibi platformlarda gençleri nasıl etkilediği ve genç yetişkinlerin Horizon Wolds oyununa girdiklerinde ne tür risklerle karşılaştıkları konusundaki endişelerini dile getirdiler. Mektubun devamına şu sözleri ekler:

ABD senatörlerinin yazdığı mektupta, Şirketin sicili karanlık, kullanıcılar için gizlilik ihlalleri sağlık ve fizyolojik sorunları ve kullanıcıların savunmasızlığını ortaya koyuyoraraştırmadan bahsetmişken.

OLUMSUZ DAVRANIŞLARA HİÇ YAKIN ZAMAN MARUZ KALIYORSUNUZ

Senatörler, Metaverse’deki çocuklar da dahil olmak üzere tüm kullanıcıların “her yedi dakikada bir zorbalık, şiddet tehditleri ve cinsel içerik gibi taciz edici davranışlara maruz kaldığını” ekledi. Bu rapora dayanarak, şirket, kullanıcı güvenliğini sağlayamamış ve kullanıcıların sanal ortamdaki bağlantılarını yanlış anlamıştır.Şunu vurguladı:

ÇOCUKLAR KENDİNE İNANÇLARINI KAYBEDİYOR

Mark Zuckerberg’e mektup da Genç kızların %32’si Instagram uygulamasının gövdesi hakkında kötü hissediyor Nedenini bildirdiği bir çalışmadan söz ediliyor. Yazılan mektupta Meta şirketine yönelik önemli suçlamalar içeren şu ifadeler yer alıyor;

Tüm bunlara rağmen Mark Zuckerberg liderliğindeki Meta şirketi, konu hakkında yorum yapmaktan kaçınarak kendi sessizliğinde bildiğini yapmaya devam ediyor. Zuckerberg’in belirsiz davranışı nedeniyle Horizon Wolds ile bundan sonra ne yapmayı planladığı bilinmiyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu