Teknoloji

ABD’nin Ukrayna’ya göndermeyi planladığı ‘Küçük Çaplı Bomba’ nedir?

Salı günü Politico’ya konuşan kaynaklar Ukrayna’ya ABD’nin Yerden Küçük Çaplı Bomba Fırlatıldı(GLSDB) ürünlerini teslim almaya hazırlandığını söyledi.

Sevkiyat hakkında bilgisi olan ABD’li bir yetkili, teslimatın Kiev’e yapıldığını söyledi. sahip olmadıkları daha derin bir vuruş yeteneği ‘ ve Ukrayna ordusunun ‘uzun menzilli ateş cephaneliğini güçlendireceği’ söylendi. Yetkili, henüz ABD ordusunun cephaneliğinde bile bulunmayan bu silahların, daha fazlasını yapmalarını sağlayacak ekstra bir okda çalışacağını sözlerine ekledi.

‘Küçük Çaplı Bomba’ Nedir?

2000’li yılların ortalarında ABD havacılık ve savunma şirketi Boeing’in Entegre Savunma Sistemleri bölümü tarafından geliştirildi. GBU-39 Küçük Çaplı BombaBarınaklardan elektronik harp sinyal bozucu ekipmanlarına, havaalanlarına, yakıt depolarına, kışlalara ve birlik yoğunlaşmalarına kadar çeşitli sabit konum amaçlarını hedeflemek üzere tasarlanmıştır.

130 kg’lık patlayıcıyla donatılmış GBU-39 Ayrıca 93 kg’lık delici patlatma başlığına sahiptir ve bir metrelik çelik takviyeli betona nüfuz edebilir. Konfigürasyona ve modele bağlı olarak aktif radar rehberliği, lazer rehberliği, GPS ve atalet navigasyonunun bir kombinasyonu ile de yönlendirilebilmektedir. GBU-3975 ile 110 km arasında menzile sahiptir.

GBU-39 Adından da anlaşılacağı gibi, roket motorlarının yardımı olmadan, önceden belirlenmiş bir yön boyunca düşük hızlarda hedefine doğru süzülen bir silahtır. Sistemin nispeten düşük maliyeti (Kiev’in İngiltere’den satın aldığı ve Donbass’ı terörize etmek için kullandığı Storm Shadows’un 3,2 milyon dolarına kıyasla parça başına 40.000 dolar kadar az bir miktar)), küçük radar izi ve kısa uçuş süresiyle birleştiğinde, geleneksel hava savunma sistemlerinin tespit edilmesini ve kullanılmasını önlemeyi zorlaştırıyor.

Yerden fırlatılan Küçük Çaplı Bomba türü

Ukrayna Hava Kuvvetleri ise Rus hava savunma ve önleme uçaklarının sürekli tehdidi nedeniyle uçaklarını uçurmakta zorluk çekiyor. ABD ve müttefiklerinormalde havadan fırlatılan silahların yerden fırlatılan sistemlere dönüştürülmesiDeğerli kaynaklar ayırdı

Hava savunmasının yanı sıra, normalde havadan atılan silahları karadan atılan silahlara dönüştürme çabasının bir diğer bileşeni de roket topçusu oldu. Küçük Ölçekli Karadan Atılan Bomba İşte burada devreye giriyor. Havadan fırlatılan bir füzenin aksine, değiştirilmiş GBU-39Hedefine doğru itmek için M26 ve HIMARS çoklu fırlatma roket sistemleri tarafından kullanılan M270 roket motorundan bir motorla donatılmıştır.

Boeing’inve İsveç savunma şirketi saabtarafından 2010’ların ortalarında geliştirildi. GLSDB145 km’ye kadar menzile sahiptir ve her birinin menzili yaklaşık olarak 100 bin dolarFiyat etiketinin olduğu belirtiliyor.

ABD ve müttefikleri son iki yılda Ukrayna’ya düzinelerce MLRS topçu sistemi gönderdiğinden beri, karadan fırlatılan yeni silahlar Küçük Çaplı BombaFüzelerin tesliminin Kiev’e yeni, anında uzun menzilli saldırı yeteneği sağlaması bekleniyor.

Ukrayna kaç tane GLSDB alacak?

ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı fonun Aralık ayında sona ermesi ve Pentagon’un, Ukrayna’nın karadan fırlatılan yeni füzesi Kiev’e yardım etmek için kendi azalan stoklarına başvurmak zorunda kalmasıyla birlikte GLSDB Bunlardan ne kadar alacağı henüz belli değil. Bir yıl önce bu silahların 2,17 milyar dolarlık silah paketi kapsamında teslim edileceği duyurulduğunda ABD medyası 2 fırlatıcı ve toplam 24 füzeden bahsetmişti.

Bu rakamlar, Kiev’in Rusya hatlarına saldırı yapması veya Donbass’taki şehirlere veya Rusya’nın diğer sınır yerleşimlerine yönelik terör saldırıları gerçekleştirmesi için yeterli olsa da ciddi bir stratejik etki yaratmaya yeterli olmadığı yönündeki görüş hakim.

Küçük Çaplı Bombalar nerede kullanıldı?

Ukrayna ordusu GLSDBİlk kullanıcının olması bekleniyor ve daha sonra Tayvan’ın da onu takip etmesi bekleniyor.

Orijinal Küçük Çaplı Bomba ABD ve müttefikleri tarafından Irak ve Afganistan’dan Suriye’ye, Gazze’den Yemen’e kadar Orta Doğu ve Asya’daki çatışmalarda kullanıldı. Her örnekte GBU-39 ABD veya müttefik ordularıyla savaşan güçleri başarıyla hedef aldı. Ancak uzmanların belirttiği gibi bu durum saldırgan bir gücün stratejik zaferiyle sonuçlanmadı veya buna katkıda bulunmadı.

Rusya GBU-39’lara karşı nasıl savunma yapabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi planör bombalarının tasarım özellikleri ve çalışma prensibi bunların önlenmesini ve imha edilmesini zorlaştırıyor ancak uzmanlar bunun imha sürecinin imkansız olduğu anlamına gelmediğini vurguluyor.

Rusya’nın GLSDBDağıtıma verilecek yanıtın aşağıdaki gibi olması bekleniyor:

Topçu ve hassas füze saldırılarının kullanılması HİMARLARVe M270Ateş mevzileri, mühimmat, ikmal ve tamir depolarına yönelik operasyonların sürdürülmesi,
Silahların doğruluğunu azaltmak için radyo-elektronik karıştırma ekipmanının konuşlandırılması,
TorVe bukfüze sistemlerinden yakın uçaksavar silahlarına kadar ön hat boyunca ağır konvansiyonel hava savunma sistemlerini kullanarak süzülen bombaları vurmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu