Ekonomi

Altının gramı 1812 liradan işlem görüyor (30 Ekim 2023 güncel altın fiyatları)

Cuma günü altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,09 artışla 1.816 liradan tamamladı.

Yeni haftaya değer kaybıyla başlayan altının gram fiyatı, 10.15 itibarıyla yüzde 0,3 düşüşle 1.812 liraya geriledi. Aynı prestijdeki çeyrek altın 2 bin 980 liradan, Cumhuriyet altını ise 12 bin 180 liradan satılıyor.

Haftanın son işlem gününde İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haberlerin gelmesiyle 15 Mayıs’tan bu yana ilk kez 2 bin doların üzerinde kapanan altının ons fiyatı, şu anda yüzde 0,4 düşüşle 1.997 dolar seviyesinde bulunuyor.

Yatırımcılar temkinli

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin gelişmelerin piyasaların odağında olmayı sürdürdüğünü belirten analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günkü para politikası kararları öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını söyledi.

Para piyasalarında fiyatlamalar bankanın bu hafta politik faiz oranını sabit tutacağını kesinleştirirken, Aralık ve Ocak ayı toplantılarına ilişkin tahminler sınırlı da olsa değişmeye başladı.

ABD’de cuma günü açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasalardaki fiyatlamalara etki edebileceğini belirten analistler, Fed’in ekonomiyi soğutmak için attığı ultra şahin adımlara rağmen henüz istenen sonuçlara ulaşamadığını belirtti. .

Analistler, bugün Almanya’da büyüme ve enflasyon, Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ve ABD’de Dallas Fed imalat sanayi endeksi verileri ile İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini, teknik açıdan ise 2.000. Altının ons fiyatında ise 2.020 seviyesi direnç olarak değerlendirilecek. 1.980 ve 1.960 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu