Ekonomi

Asya borsalarında iştah düşük

Asya-Pasifik piyasaları Pazartesi günü ağır bir düşüş yaşarken, Japon piyasaları hala 33 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor.

Nikkei 225, son 10 haftadır haftalık kar açıkladı, ancak Pazartesi günü neredeyse düz bir çizgi gören Topix ile birlikte yüzde 0,3 düştü.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,77 ve Kosdaq yüzde 0,21 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi, anakara Çin hisse senetleri ile birlikte yüzde 0,48 açıldı. Şangay Bileşik Endeksi marjinal bir şekilde düştü ve Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 0,18 düştü.

Avustralya, S&P/ASX 200’ün bölgedeki daha geniş satışları karşılamasıyla yüzde 0,31 daha yüksek ve kamu hizmetleri ve tüketici hizmetleri stoklarından güç alıyor.

Asyalı yatırımcılar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin geçen hafta bazı değerli kredi faiz oranlarını düşürmesinin ardından Salı günü Çin’in kredi faizi kararını merakla bekliyor olacak.

Diplomatik cephede, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD ile Çin arasındaki gergin ilişkileri yeniden canlandırmak amacıyla diplomatik bir görev için Pekin’de bulunuyor.

ABD piyasaları Pazartesi günü ‘Junetheenth’ tatili nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü, üç majör endeks de hafta başındaki güçlü performansın ardından günü düşüşle kapattı. Fed, geçen haftaki FOMC toplantısının ardından sıralı 10’luk artış serisini kırarak, faiz oranlarını kayda değer bir şekilde sabit tuttu.

S&P 500 yüzde 0,37 ve Nasdaq Composite yüzde 0,68 düştü, ancak her iki endeks de Mart ayından bu yana en iyi haftasını kaydetti. Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,32 düştü ancak üst üste üçüncü pozitif haftasını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu