Haber

Avustralya Savunma Bakanlığı binalarından Çinli kameraları kaldıracak

Avustralya Savunma Bakanlığı, Çinli teknoloji şirketlerinin ürettiği tüm kameraların “güvenlik kaygıları” nedeniyle binalarından kaldırılacağını duyurdu.

Savunma Bakanı Richard Marles, Australian Broadcasting Corporation (ABC) ile yaptığı röportajda konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Güvenlik endişesi nedeniyle Çinli teknoloji şirketleriyle ilgili tüm gözetleme ekipmanlarının incelendiğini anlatan Marles, Çin yapımı kameraların tespit edildiği anda binadaki diğer kameraların ortasından kaldırılacağını söyledi.

Çinli teknoloji şirketleri Hikvision ve Dahua tarafından geliştirilen ve üretilen en az 913 adet kamera, intercom, elektronik erişim sistemi ve video kayıt cihazının başta Savunma Bakanlığı ile Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere birçok devlet binasında kullanıldığı belirtiliyor.

Kasım 2022’de ABD, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle 5 Çinli teknoloji şirketinden “yeni iletişim ekipmanı” ithalatını ve satışını yasakladı.

Ülkede ürünlerinin ithalatı ve satışı yasak olan teknoloji şirketleri arasında Huawei’nin yanı sıra ZTE, Hikvision, Dahua ve Hytera’nın da yer aldığı belirtildi.

Avustralya daha önce Çinli şirketler Huawei ve ZTE tarafından 5G ürünlerinin kullanımını yasaklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu