Ekonomi

Batman’da baharın müjdecisi ‘kenevir’ köylülerin geçim kaynağı oluyor

Batman’da baharın müjdecisi ‘kenevir’ köylülerin geçim kaynağı oluyor

Batman’ın Sason ilçesine bağlı dağlık alanlarda doğal olarak yetişen ve havaların ısınmasıyla bölgenin birçok yerinde yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen “kenger bitkisi” vatandaşlar tarafından toplanmaya başlandı.

Köylerde yaşayan vatandaşlar, doğal ortamda yetişen kenevir bitkisini kürek yardımıyla topraktan çıkarıyor. Yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen kenevir bitkisinin sağlık açısından faydaları saymakla bitmezken birçok şekilde tüketilmektedir. Dağlarda kendi kendine yetişen kenevir bitkisi geçen yıl mart ayının ilk günlerinde yetiştirilirken, bu yıl yağmurların geç başlaması kenevir bitkisinin geç çıkmasına neden oldu.

Baharın gelmesiyle birlikte doğaya çıkan köylülerin kenevir bitkisi toplamaya başladıklarını belirten Necmettin Fazilet, “Baharın gelmesiyle birlikte bugün çok güzel bir hava vardı. Biz de bunu fırsat bulduk. Köylüler doğada doğal ortamda yetişen kenevir pancarını toplamaya geldi.Sağlık açısından oldukça faydalı olan kenevir pancarını toplayan köylülerimiz, “Pazarda kilosu 15 ile 30 lira arasında satış yaparak aile bütçelerine katkı sağlıyor. . Birçok ailenin bütçesine katkı sağlayan kenevir pancarı bölgede oldukça fazla tercih edilmektedir. Bugün de ailece doğaya gelerek kenevir pancarını toplamaya çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu