Haber

BM, Lübnan’daki Filistin kampındaki çalışmalarına yeniden başladı

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Mülteci Ajansı (UNRWA), Lübnan’daki en büyük Filistin kampındaki çatışmalar nedeniyle 10 gündür ara verdiği çalışmalarına yeniden başladığını duyurdu.

UNRWA, Lübnan’ın güneyindeki Ayn al-Halwa’da 29 Temmuz’da çıkan çatışmalar nedeniyle askıya alınan çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, kamptaki durumun sakinleşmesinin ardından UNRWA’ya bağlı sağlık merkezinin bugün prestijiyle hasta kabul etmeye başladığı belirtildi. Kamptaki çöplerin de toplandığı ve sokakların temizlendiği kaydedildi.

UNRWA Lübnan İşleri Müdürü Dorothee Klaus şunları söyledi:

“Kampın sakin kalmasını temenni ediyoruz. Bugün evlerinden çıkamayan mültecilerin günlerdir yoğun çatışmalar yaşadığını, kaçmaya çalışanların yaralandığını, çocukların korkudan ağladığını duyduk. UNRWA kampı temizleyecek” çöp yığınlarını ve molozları temizleyin ve hasarlı elektrik hatlarını ve su borularını onarın.Çalışması için güvenli bir ortam şarttır.

Ayn al-Halwa’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda kamptaki Filistinli gruplar arasında 31 Temmuz’da ateşkese varıldığı duyurulsa da çatışmalar aralıklarla devam etti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, 7 Ağustos’ta Ayn el-Helva Mülteci Kampı’ndaki durumun sakinleştiğini söyledi.

narliderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu