Haber

Cibaliye mülteci kampı vuruldu

Hamas’ın kontrolündeki Gazze’de Sağlık Bakanlığı, İsrail’in bir mülteci kampına düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre en az 50 kişinin öldüğünü duyurdu. Bakanlık, Cibaliye’de bombalanan kampta 150 kişinin yaralandığını kaydetti. Saldırıda en az 20 binanın yıkıldığı, onlarca kişinin enkaz altında kaldığı belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP’nin yakaladığı görüntülerde en az 47 kişinin cesedinin enkazdan çıkarıldığı görüldü. Kapasitesinin çok üzerinde insanı barındıran kampta kalan bir mülteci, patlamaların tüm kampı deprem şiddetiyle sarstığını söyledi.

Guterres: Sivillerin korunmasına saygı gösterilmeli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas ile İsrail arasındaki çatışmada yakalanan sivillerin korunması için taraflara “ölçülü ve temkinli” olmaları çağrısında bulundu. Sivilleri korumanın önemine vurgu yapan Guterres, her iki tarafın da bu temele saygı duyması gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri, “Uluslararası insancıl hukuk, göz ardı edilemeyecek açık kurallar ortaya koymaktadır. Bu bir alakart menü değildir ve seçici olarak uygulanamaz.” dedi.


Guterres, uluslararası insancıl hukukun “seçici olarak uygulanamayacağını” vurguladı. Fotoğraf: Mary Altaffer/AP/picture Alliance

Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği terör eylemlerini güçlü bir şekilde kınadığının altını bir kez daha çizen Gutaress, “Sivillerin öldürülmesi, yaralanması ve kaçırılmasının hiçbir gerekçesi olamaz. Esir tutulan rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunuyorum.” Hamas tarafından.” BM Genel Sekreteri ayrıca Gazze’de sivillerin öldürülmesini kınadığını belirterek, “Öldürülenlerin üçte ikisinin kadın ve çocuk olduğu haberinden dehşete düştüğünü” söyledi. Guterres, gerilimin Gazze’nin ötesine geçmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdi.

AFP,Reuters/SÖ,TY

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu