Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılında ‘Türkiye’ isimli dev gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçti

Cumhuriyetin 100’üncü yılında ‘Türkiye’ isimli dev gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçti

ÇANAKKALE – Cumhuriyetin 100’üncü yılı anısına ‘Türkiye’ adını taşıyan 399,9 metre uzunluğundaki ‘MSC Türkiye’, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yılında Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

Çin’de inşa edilen ve en yüksek konteyner taşıma kapasitesine sahip olan gemi, 399,9 metre uzunluğunda, 61,3 metre genişliğinde ve 33,5 metre derinliğinde olup, Cumhuriyetin 100’üncü yılı anısına ‘Türkiye’ adını almıştır. Tek seferde 24 bin 346 standart konteyner taşıma kapasitesine sahip olan gemi, ‘megamax’ sınıfı olarak adlandırılıyor.

İngiltere’nin Felixstowe Limanı’ndan yola çıkarak Tekirdağ’a giden 399,9 metre uzunluğundaki Liberya bayraklı ‘MSC Türkiye’, saat 09.00 sıralarında Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na girdi. Saat 10.10 sıralarında ‘MSC Türkiye’, Çanakkale önünde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünde Kilitbahir Kalesi ve Kilitbahir köyü dağında bulunan ‘Yolcuyu Durdur’ tabelasının önünden geçti. Geminin Çanakkale önünden geçişi sırasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı römorkörler su gösterisi ve selamlama yaptı.

‘MSC Türkiye’, Boğaz’ın manevra yapması en zor noktası olan Nara Burnu’nu geçtikten sonra Tekirdağ’a gitmek üzere Marmara Denizi’ne doğru yola çıktı.

MSC Türkiye gemisine İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait ‘Kurtarma-15’ ve ‘Kurtarma-16’ römorkörleri eşlik etti. Dev geminin geçişi sırasında Çanakkale Boğazı 07.00-12.30 saatleri arasında kuzeyden güneye gemi geçişine kapatıldı.

habersenkaya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu