Haber

Erdoğan ve Biden G20 zirvesinde görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Lideri Joe Biden, Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü. Apurva Kempinski Oteli’ndeki görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.

Görüşmenin akabinde Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın İstiklal Caddesi’ndeki saldırı nedeniyle Erdoğan ve Türkiye halkına taziyelerini ilettiği ve ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’yle dayanışma içinde olduğunu söylediği belirtildi.

Biden’ın ayrıyeten Rusya ile Ukrayna ortasındaki tahıl koridoru mutabakatının yenilenmesi için gösterdiği uğraşlardan dolayı Erdoğan’ı takdir ettiği açıklandı.

Açıklamada, her iki liderin de resmi adı Karadeniz Tahıl Girişimi olan bu anlaşmanın küresel gıda güvenliğinin geliştirilmesi açısından kritik öneme sahip olduğu ve devam etmesi gerektiği konusunda mutabık kaldığı ifade edildi. Biden ve Erdoğan’ın NATO’yla bağlantılı konularda devam eden yakın iş birliğini de ele aldığı açıklandı.

Görüşmenin içeriğine dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından da bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre Biden, Erdoğan ile görüşmesinde Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirtti. ABD Başkanı, İsveç’in NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin değerli bir aktör olduğunu da söyledi.

DW/CÖ,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu