Haber

Hatay’ın 7 ilçesinde okul zili çaldı

– Hatay’ın 7 ilçesinde okul zili çaldı

HATAY – Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’ın 7 ilçesinde depremden 49 gün sonra zil çaldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgede en çok hasar gören illerden biri olan Hatay’da ders zili çaldı. Deprem nedeniyle 1.315 okuldan 5’inin yıkıldığı Hatay’ın Altınözü, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Reyhanlı, Payas ve Yayladağı ilçelerinde 494 okulda bu sabah kademeli olarak eğitime başlandı.

Depremden diğer ilçelere göre daha az etkilenen Reyhanlı ilçesindeki Gazi Mürsel İlkokulu kapılarını yeniden öğrencilerine açtı. Çelik konstrüksiyonla inşa edilen okulda rastgele bir hasarın olmadığı belirtilirken, küçük öğrenciler depremin ardından 49 gün sonra yeniden sınıfları doldurdu.

“Çocuğumu okula zorladım”

Büyük üzüntü yaşadıklarını belirten velilerden Zeynep Sümeyye Şimşek, “Konutlarımızda hasar var. Çocuklarımız ruh hastası. Büyük bir üzüntüyle çocuğumu bırakıp evime gidiyorum. Vefat eden birçok akrabamız var. Çocuğum depremden sonra bir kez bile kitap almadı, okula bile zorladım, gitmek istemedi. Muhtemelen devletimizin de yardımıyla çocuğumuzun psikolojisi bir nebze olsun düzelecektir” dedi.

Çocuğunun öğretmeninin de enkaz altında olduğunu belirten Şimşek, kendisinin ve ailesinin 3 saat sonra kurtarıldığını, Reyhanlı’dan ayrılma kararı aldıklarını söyledi.

Hatay’ın diğer ilçelerinde de eğitime başlanması kararının Hatay Valiliği tarafından verileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu