Haber

İtalya Başbakanı Meloni, İtalya-Slovenya sınırındaki kontrolleri kaldırmaya kararlı

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, koşullar elverdiği anda İtalya-Slovenya ucundaki kontrolleri kaldırmaya kararlı olduklarını söyledi.

Meloni, Sloven mevkidaşı Robert Golob’u başbakanlığın Roma’daki sarayı Chigi’de ağırladı. İki lider, görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Ev sahibi Başbakan Meloni, 21 Ekim itibarıyla Slovenya sınırlarında uygulamaya koydukları sınır kontrollerine değinerek, “Schengen’in korunması gereken olağanüstü bir başarı olduğunun ikimiz de farkındayız. Ortak kararlılık, normalin yeniden tesis edilmesidir. Koşullar elverdiği anda sınır rejimi.” söz konusu.

Meloni, iki ülke arasında sınır kontrollerinin yeniden devreye girmesiyle hem kargo taşımacılığında yaşanan sorunların hem de her gün sınırı geçen bölge halkının yaşadığı zorlukların farkında olduklarını belirterek, bölgedeki mevcut durumun şu şekilde olduğunu ifade etti: Uluslararası arenanın sınırlardaki göç baskısını artırması nedeniyle sınır kontrolü yapmak zorunda kaldılar.

Meloni, “Avrupa’nın yeniden birleşmesi” olarak tanımladığı Avrupa Birliği’nin (AB) genişleme sürecini hızlandırmanın kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Başbakan Meloni, Golob ile Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü ve uluslararası hukukla tam uyum içinde adil bir barışa ulaşma kararlılığı temelinde anlaştıklarını belirtti.

Meloni, Ortadoğu’da özellikle insani alanda atabilecekleri adımları görüştüklerini, İtalya’nın bölgeye hastane görevi görebilecek askeri ikmal gemisi gönderdiğini hatırlattı.

Konuk Başbakan Golob da iki ülke arasındaki güçlü iş birliğine dikkat çekerek, “Geçen kış Avrupa’da gaz sıkıntısı yaşanırken Slovenya’nın yardımına ilk gelenin İtalya olduğunu unutamayız. Cezayir gazı bize geliyor.” İtalya aracılığıyla bu önemli bir jest. İtalya da diğer dost ülkelerden biri.” “Görmediğimiz bu jesti hiçbir koşul olmadan yaptı.” sözlerini kullandı.

İtalya ile enerjinin yanı sıra savunma alanında da yakın bağları bulunduğunun altını çizen Golob, askeri sanayide de daha yakın bağ ve işbirliklerine sahip olacaklarını kaydetti.

Golob, Slovenya’nın önemli ekipman satın almanın eşiğinde olduğunu, dolayısıyla İtalya’nın takdir edilen bir tedarikçi olacağını söyledi.

Golob, Slovenya’nın Gazze’ye insani yardım konusunda imkanları dahilinde katkı sağlamaya ve işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu