Haber

İtalya’da iktidar partisine ait yabancı sözcüklerin kullanımını cezalandıran yasa

İtalya’da aşırı sağcı koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI), kamu yönetiminde İtalyanca yerine yabancı kelimelerin kullanılmasını cezalandıran bir yasa tasarısı sundu.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Başbakan Giorgia Meloni’nin partisi FdI’den Milletvekili Fabio Rampelli, kamu yönetiminde İtalyanca dilinin kullanılmasını garanti altına almak amacıyla parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ne bir yasa tasarısı sundu. “kurtarmak ve yok olmaktan korumak”.

Yasa taslağının tüm yabancı dilleri kapsadığı ancak özellikle İtalyan dilinin değerini düşüren İngilizce kelimelerin kullanılmasına yönelik olduğu belirtildi.

Meclis’te görüşülecek olan yasa tasarısı, resmi yazışmalarda İngilizce kullanımının yasaklanmasını amaçlarken, kamuda görev yapacak kişilerin sözlü ve yazılı olarak İtalyanca bilmesini kural haline getiriyor. , ülkede faaliyet gösteren özel şirketlerin iş unvanları ve kısaltmaları dahil.

Tasarının yasalaşması halinde, bu kuralları ihlal edenler için 5 bin avrodan 100 bin avroya kadar değişen para cezaları öngörülüyor.

Corriere della Sera gazetesine konuşan Rampelli, bu yasa tasarısının bazı kanunların isimlerinin İngilizce isimlerle anılmasının yanı sıra kamu ve özel kurumlarda yazışmaları engellemeyi amaçladığını kaydetti.

Bu yasa tasarısının nasıl ortaya çıktığı sorusuna Rampelli, “İki nedeni var. Birincisi, vatandaşların anlama hakkı var, yoksa demokrasi olmaz. İkincisi, küreselleşme süreçlerinin neredeyse her yerde anadilleri riske attığı aşikar.” o cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu