Haber

Kahramanmaraş Depremlerini Anlatan Fotoğraf Sergisi Açıldı

KAHRAMANMARAŞ’ta yaşanan depremlerin unutulmaması amacıyla Dünya Tabipler Birliği ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) iş birliğiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Küllerden Yükselmek’ adlı fotoğraf standı açıldı. Sergi 7 Şubat’a kadar açık kalacak.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 1. yıl dönümü yaklaşırken bölgedeki ihtiyaçların unutulmaması amacıyla Dünya Tabipler Birliği ve AFD iş birliğiyle fotoğraf sergisi açıldı. Fransız Kültür Merkezi’ndeki ‘Küllerden Yükselmek’ adlı stantta deprem bölgesinde çalışan dernek çalışanlarının çektiği fotoğraflar sergileniyor.

“BİR SANİYELİK HİKAYELER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Hakan Alım, stantta yer alan fotoğrafların hikâyesinin önemine vurgu yaparak, “Sergide deprem bölgesinde sahada çalışan arkadaşlarımızın Antakya’da çektikleri fotoğraflar yer alıyor. Fotoğrafların tamamı sergide yer aldı. farklı kişiler tarafından çekilmiş, zamanın içinde kalan, birkaç saniye süren hikayeler. Bu hikayeler bizim için.” “Çok önemli. Fotoğraftakiler için de çok önemli, tabii Antakya için de çok önemli” dedi. Stanttaki fotoğrafların çalışanların ortak kararıyla seçildiğini belirten Alım, “Sergi için fotoğrafların seçilme süreci çok doğaldı. Arkadaşlar bir araya gelerek çektikleri fotoğrafları fotoğraflardaki kişilerle paylaştılar. Eğer bulurlarsa bu fotoğrafları kendi aralarında paylaşıp ona göre karar verirler.”

“HERŞEYİN BİR GÜNDE KAYBOLMASI HEPİMİZİ BÜYÜK ETKİLEDİ”

Yıllardır Antakya’da çalıştıklarını ve bu süreçte tanıştıkları pek çok kişiyi kaybettiklerini hatırlatan Bilgin, şöyle konuştu: Dünya Tabipler Birliği Antakya’da 10 yıldır faaliyet gösteren bir kurum. Suriye’de de çalışıyoruz. Bu 10 yıllık süreçte sürekli Antakya’ya gidiyoruz. Bu süreçte hem arkadaşlar edindik hem de şehri tanıdık. Şehri sevdik, şehre aşık olduk, şehrin insanlarına aşık olduk, kültürüne aşık olduk. Bunların bir günde ortadan kaybolması hepimizi çok etkiledi. Antakya’ya dönmekte hâlâ zorluk çekiyorum. Antakyalı değilim, aile bireylerimiz yoktu ama birçok çalışanımız aile bireylerini kaybetti. Eşlerini, arkadaşlarını, annelerini, babalarını kaybettiler. Bunları görmek, bunlarla deneyimlemek çok zordur.

“Türkiye ile Dayanışma İçindeydik”

Serginin açılış konuşmasını yapan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, şunları söyledi: “Türkiye’nin güneydoğusu neredeyse bir yıl önce 6 Şubat 2023’te çok sayıda depremle sarsıldı. O kadar yıkıcı depremler yaşandı ki, Türkiye’de 50 bin kişi hayatını kaybetti. 6 bini Suriye’de olmak üzere yaklaşık 56 bin kişinin hayatını kaybettiği felakette, yüzbinlerce bina yıkıldı, milyonlarca insan afet bölgesini terk etti. Depremin ardından hızlı bir şekilde Türkiye ile dayanışma içinde olduğumuzu belirttim. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla Fransa’ya büyük çaplı acil yardım sağladık. “Hareketini hızla hayata geçirdik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu