Haber

Kayseri Talas’ta kentsel dönüşüm çalışması

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 1 milyon metrekareyi kapsayan 34 farklı alanda kentsel dönüşüm sağlandığını vurguladı.

Kentsel dönüşüm bölgesinde bugüne kadar 2 bin 81 riskli konutun yıkımını gerçekleştirdiklerini belirten Önder Yalçın, “Kentsel dönüşümün öneminin en çok anlaşıldığı günlerdeyiz. Talas Belediyesi olarak 34 farklı noktada ve 1 milyon metrekarenin üzerinde bir alanda kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz. Bu kapsamda 251 riskli binada 2.081 konutu yıktık. Karşılığında 93 binada 3.177 konut ve 336 işyeri inşa ettik. Kaçak yapıların kontrolü konusunda da hassasiyetle çalışıyoruz. Bu kapsamda kırsalda 100’ün üzerinde yıkım gerçekleştirdik. Merkezde bir inşaat firmasına ait 2 binayı kat fazlalığından yıkarak 120 konutun deprem riskini ortadan kaldırdık.” söz konusu.

RİSKLİ BİNAYI SARSMADAN ÖNCE YIKTIK, TEHLİKEYİ ÖNLEDİK

İlçe genelindeki riskli yapılara zamanında müdahale ederek olası tehlikenin önüne geçtiklerini söyleyen Önder Yalçın, “15 katlı 60 daireli Pembeköşk Apartmanı’nı Kahramanmaraş depreminden kısa bir süre önce yıkmıştık. Bu binayı zamanında yıkmasaydık deprem anında bir kaza olacaktı. Bu nedenle binayı önceden yıkarak tedbiri aldık. Talas Belediyesi olarak ilçemiz genelinde risk oluşturabilecek tüm yapılara duyarlı bir şekilde yaklaşıyor ve kentsel dönüşüme girmesini sağlıyoruz. Devletimiz de harç pulu ve diğer vergilerden muafiyet gibi teşviklerle bunu desteklemektedir. Herkese geçmiş olsun diyorum ve bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu