Haber

Muğla’da Muhtarlardan Termik Santrali Açıklaması

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı bazı köylerin muhtarları, Yeniköy Termik Santrali’ne yakın bir alanda basın açıklaması yaptı.

Bağdamları’nda bir meydana gelen muhtarlar adına açıklamayı Yoğunoluk Köyü Muhtarı İsa Gezer okudu.

Yaklaşık 40 yıldır santrallerle yaşadıklarını belirten Gezer, zeytin yetiştirdiklerini, toprağı ekip biçtiklerini, hayvancılık yaptıklarını ve üretilen elektrikten faydalandıklarını söyledi.

Santrallerin sadece elektrik üretimi açısından değil bölge ekonomisi açısından da önemli olduğunu belirten Gezer, “Bölgemiz turizm ile öne çıkıyor ve son günlerde bölgede yaşanan elektrik kesintileri bize enerjinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Turizm için.Terrik santralinde çalışan binlerce kişinin çok büyük bir bölümü bu köylerden.Milaslı binlerce aile santralden geçimini sağlıyor.Liseyi bitirmiş, üniversiteyi bitirmiş çocuklarımız burada çalışıyor. ” dedi.

Santrallerin bölge halkı için değerine dikkat çeken Gezer, “Yılda bir tatil için buraya gelen insanlar geleceğimizle ilgili kararlar almaya çalışıyor. Yemen’e kafa tutanları tanıyoruz. Kameraların karşısına geçerek Milas köylülerine benziyoruz ve bizden olmadıklarını biliyoruz.” söz konusu.

Köylerde yaşayanların çoğunun santral sayesinde geçimini sağladığını belirten Gezer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Toprak bizim ormanımız ve elektrik santralimiz. Toprak işlemenin kıymetini bildiğimiz gibi memleketin elektriğe muhtaç olduğunu da biliyoruz. Tarımla uğraşırken ailemizin en az bir ferdi de santralde çalışıyor. Yüzlerce insanımız santralden emekli oldu ve emekli maaşlarıyla rahat yaşıyor.Santraller sayesinde köylerimizden büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmıyoruz.Doğduğumuz ve doğduğumuz topraklarda ailemizle birlikte yaşıyoruz. içinde büyüdük. Yani şunu söyleyebiliriz ki biz bu bölgenin insanlarıyız, biz burada yaşıyoruz ve burayı en iyi biz biliyoruz. Dışarıdan kimse gelip bize karşı geçit yapmasın. Hem madencilik hem de tarım yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu