Haber

Niğde’nin Eminlik Köyü’ndeki Okulun Kapatılmasına Köy Halkından Tepki: “Bu Okul Olmasaydı Çoban Olurdum. Hayatım Değişti”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Ulukışla’nın Eminlik köyünü ziyaret ederek Şehit Yıldıray Kılınç Ortaokulu’nun kapatılmasına tepki gösteren öğrenci ve velilerle bir araya geldi. Şehit Yıldıray Kılınç Ortaokulu mezunu Hasan Baysal, “Bu okul olmasaydı çoban kalırdım. Bu okul sayesinde kolejlere gittik, fabrikalarda iş bulduk, hayatım değişti. , Bir işim var, çalıştım ve mutlu bir hayat yaşıyorum.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri ve köylülerinin 1967 yılında düzenlediği Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Eminlik köyündeki Şehit Yıldıray Kılınç Ortaokulu’nda öğrenci ve velilerle toplantıya geldi. Gürer, 2023-2024 eğitim öğretim dönemi öncesi yönetmelikteki öğrenci sayısını karşılamadığı gerekçesiyle okulun kapatılmasına tepki gösteren köylülere destek verdi. Şehit Yıldıray Kılınç Ortaokulu mezunu Hasan Baysal, ilçede ortaokula giderken 2 öğrencinin hayatını kaybetmesi üzerine köylülerin ODTÜ rektörlüğünden buraya ortaokul yapılmasını talep ettiğini, 2. Mimarlık Fakültesi’nin başkanı buraya gelip köylülerle birlikte okulu yaptırmış. :

“Bu okul olmasaydı çoban kalırdım. Bu okul sayesinde kolejlere gittik. Hayatım değişti. İlçe ile köyümüz arasında 30 km mesafe var. 10-12 yaş arası çocuklar sabah erken kalkılarak yarı uykulu yarı aç olarak otobüslerle okula götürülecek.Nasılsa okula gidene kadar.” Çocuğun canı yanıyor. Bu çocuklar boşuna okula götürülüyor.”

Öğrenci velileri şunları söyledi:

“OKULUMUZUN SİPARİŞİMİZİ KAPATMASINA İZİN VERMİYORUZ”

Zeliha Gültepe“Okulumuzun kapanmasını istemiyoruz. Çocuklarımızı yatılı okullara göndermeyeceğiz. Bu çocuklar kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorlar. Okulumuzu kapatarak düzenimizi bozmasınlar.”

“ÇOCUKLARINIZI OKULA GÖNDERİN DİYORLAR AMA BİZİM OKULUMUZU KAPATIYORLAR”

Yasemin Erdem:“Eşim asgari ücretle çalışıyor. Şehre gitsek 5 bin lira ev kirası ödeyeceğiz. Kalan 6 bin lirayla nasıl geçineceğiz? ‘Çocuğunuzu okula gönderin’ diyorlar ama gidiyorlar. okulumuzu kapatın, burada hayvancılıkla uğraşanlar var, tarlası, bağı, bahçesi olanlar var, okul kapanırsa ya çocuklarını okula göndermeyecekler ya da işten ayrılmak zorunda kalacaklar.”

“KÖYLÜLERİMİZİN ÇOĞU BU OKUL SAYESİNDE İŞ BULDU”

Okula adı verilen Şehit Yıldıray Kılınç’ın kardeşi:“Biz bu okulun kapanmasını istemiyoruz. Birçok köylümüz bu okul sayesinde memur oldu, bu okul sayesinde iş sahibi oldu. Başkanımıza sesleniyoruz okulumuzu kapatmayın. Ulaşım ağırsa” , herkes kendi ulaşım ücretini ödesin ama lütfen okulumuzu kapatmayın.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer şunları söyledi:

“Seçimler öncesinde Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de kapatılan tüm köy okullarını yeniden açma taahhüdü vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kapatılan 6 bin 740 okulu açacağını açıkladı. seçimden sonra okulların açılmasını bekliyorduk okullar kapanmaya başladı.Bunlardan biri Eminlik’teki ortaokul.Bu okulda çevre köylerden gelen öğrenciler dahil 58 öğrenci var.Olması için hiçbir sebep yok. Kapandı.Ama siyasi iktidarın açtığı okulları kapatmak isteniyor.Bu köyde hayvancılık yapılır,çiftlik yapılır.Okul kapanırsa köyden göç olur.Gençler köylerin boşaltılması ve bunun sonucunda çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanlar bu işi bırakmak zorunda kalmaktadır.

“OKULUN KAPATILMASI FARKLI KÖYLERDEN BURAYA GELEN ÖĞRENCİLER İÇİN DE SORUN OLACAK”

Bu arsa da bakımsız durumdadır. Büyük olasılıkla, birisi tarafından yeri ele geçirme girişimi olabilir. Okul her yönden kullanılabilir. Bu anlamda köy halkı okulun kapanmasını istemiyor. Okulun kapatılması farklı köylerden gelen öğrenciler için de sorun olacaktır.

“SEÇİMDEN ÖNCE ‘KÖY OKULLARINI AÇACAĞIM’ DİYEN Cumhurbaşkanı, Kapatılan Köy Okullarından Habersiz mi?”

Okul, köy demektir. köy demektir; ülke demektir. Köyler yok edilirse gıdaya erişimde sorunlar yaşanır. Bugün bile gıdada ithal gıda ürünlerini tüketiyoruz. Kırsal kesim hep göç etmiş ve yavaş yavaş boşalmıştır. Kırsal kesimde ortalama yaş 55’in üzerindeydi. Okul olduğu için köyde muhakkak gençler vardır. Köy okulu kapanınca gençler buradan ayrılacak. Sorun ülkeye bakış açısıdır. Tarım geriledikçe köy hayatı daralır. Eminlik’te tarlada iş yetişmesin istiyorlar. Rusya, Ukrayna ve Brezilya’dan canlı hayvan, nohut ve mercimek getirin. üretmek istemiyoruz. Bölgede Eminlik köyünün yanı sıra Darboğaz ve Yeniyıldız köylerinde de köy okulları kapalı. Seçim öncesi ‘Köy okulları açacağım’ diyen Cumhurbaşkanı’nın kapatılan köy okullarından haberi yok mu?

“KÖY OKULLARI KAPANIRSA KIZ KIZLARIN OKULA GÖNDERİMİ AZALACAK”

Köy halkı okullarının kapanmasını istemiyor. Okulları kapatılıp servisli sisteme geçilirse çocuklar yeterince uyuyamaz, doğru dürüst yemek yiyemez, anne baba sevgisinden ve şefkatinden uzak kalır, sağlık sorunları yaşar. Öğretmen-veli ilişkisi zayıflar. Kız çocuklarının okula gönderilmesi azalır. Kırsal boşalır. Tarım geriler. Onun için köy okullarını kapatmayın, kapattığınız okulları bile açın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu