Haber

Osman Kavala: Umudumu kaybetmedim

Bundan tam 6 yıl önce 1 Kasım 2017’de tutuklanan işadamı Osman Kavala, tutuklanmasının yıl dönümünde sosyal medya platformu X’te bir açıklama yayınladı. Kavala, mesajında ​​hiçbir suç delili olmadan 6 yıl cezaevinde tutulduğunu belirtti. “Ben bu işin bitmesini beklerken, hukuksuzluğun Yargıtay kararıyla onaylanmasıyla infaz koşullarım ağırlaştı” diyen Kavala, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından onurlandırıldığını belirtti. Kendisini Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne layık bulduğunu ancak ödüle sevinemediğini söyledi:

“Hamas’ın sivillere yönelik saldırısı ve İsrail bombardımanının Gazze’de yarattığı felaket bana sevinme fırsatı vermedi. Büyük acılara neden olan terör ve şiddet atmosferini besleyen adaletsizliklere karşı tüm uluslararası kuruluşların daha fazla hassasiyet göstereceğine inanıyorum. Filistin’de uluslararası hukuk normlarına uygun barışı sağlamak.” Umarım güçlü bir inisiyatif alırlar. Havel’in dediği gibi ‘en önemli şey umudunuzu kaybetmemek.’ Ülkemde hukukun hakim olacağına dair umudumu kaybetmedim.

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan işadamı Osman Kavala, 2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü Ekim ayında Kavala adına eşi Ayşe Buğra aldı. Türk Dışişleri Bakanlığı, ödülün Kavala’ya verilmesine yazılı açıklamayla tepki göstererek, “Ülkemizde yargı tarafından kesinleşmiş bir mahkumiyete sahip bir kişiye bu ödülün verilmesi kabul edilemez.”

Kavala’nın cezası onaylandı

Gezi Parkı davasında Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Osman Kavala, Can Atalay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater ve Ali hakkındaki mahkumiyet kararını 25 Nisan 2022’de onadı. Hakan Altınay, Yiğit Ali. Ekmekçi ve Mücella Yapıcı ile ilgili hükümleri bozdu.

Gezi Parkı davasında, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala’ya Türk Ceza Kanunu’nun 312/1 maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater’e “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmeye teşebbüse yardım etmek” suçundan verilen 18’er yıl hapis cezasını onayladı.

DW/HT, MK

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu