Haber

Papa Francis’in paltolu fotoğrafı yapay zekanın eseri

Papa Francis’in kocaman beyaz bir önlük giydiği fotoğrafı Reddit ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında çok sayıda paylaşım aldı. Genel olarak doğru olduğu düşünülen bu görsel, yapay zeka görsel tasarım uygulaması Midjourney ile tasarlandı.

Papa’nın paltolu fotoğrafı dışında eski ABD Başkanı Donald Trump’ın tutuklanmasına ait görseller de aynı uygulama ile tasarlanarak sosyal medyada dolaşıma girdi.

Sahte Papa fotoğrafı da Georgetown’da profesör olan Don Moynihan tarafından gerçek sanıldı. Profesör fotoğrafın altına “Papa bir moda ikonu. Damlaya saygı gösterin”.

OpenAI’nin DALL-E ve Stable Diffusion özelliklerini de içeren bu yapay zeka peyzaj yaratıcıları, uygulama üzerinden yazılı talimatlarla ultra gerçekçi görseller oluşturabiliyor. Bu görseller yapay zekanın eseri olduğu için herhangi bir telif hakkına tabi değildir.

Yapay zeka tarafından oluşturulan bu sistem artık birkaç ay önce kullanıcılara açılmış durumda. Ancak açıldığı günden bu yana internette sayısız geçersiz fotoğraf dolaşıyor.

haberharran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu