Haber

PKK/KCK ve FETÖ/PDY soruşturmalarında 54 tutuklama kararı

PKK/KCK ve FETÖ/PDY soruşturmalarında 54 tutuklama kararı

ANKARA’da PKK/KCK ve FETÖ/PDY’ye yönelik yürütülen soruşturmalarda 54 zanlının tutuklanması için Ankara merkezli 15 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından; PKK/KCK ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütleri hakkında soruşturmalar yürütüldü. PKK/KCK terör örgütünün sözde ‘ideolojik bölge merkezi’ yapısında faaliyet gösteren 49 zanlı, zanlının aktif pişmanlık gösteren ifadeleri ve kimlik beyanları doğrultusunda tespit edildi. FETÖ/PDY’nin finansmanı için faaliyet gösterdikleri ve kimlikleri tespit edilen 4 şirketin, örgütün yurt dışından sağladığı parayı, kamudan ihraç edilen örgüt üyeleri ve ailelerine sağladığı ortaya çıktı. örgütle bağlantılı oldukları için hizmette veya hapiste. 3’ü şirket sahibi, 2’si kurye olmak üzere 5 şüpheli belirlendi. Ankara’nın 15 ilinde toplam 54 zanlının yakalanması amacıyla eş zamanlı operasyon başlatıldı.

PKK/KCK SORUŞTURMASINDA 20 TUTUKLU

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından PKK/KCK terör örgütünün ideolojik alanına yönelik soruşturma kapsamında; yaklaşık 1 yıllık istihbarat ve teknik takip çalışmaları yapıldı. Kandil’de askeri ve ideolojik eğitim alan bazı örgüt üyelerinin, KCK Türkiye yapılanmasına bağlı olarak sözde ‘ideolojik saha merkezi’ bünyesinde faaliyet gösterdiği belirlendi. Operasyonun amacı şüpheli; HDP ve DBP’nin yönetim ve üyeliklerinde PK, MY, HY ve FY isimlerinin olduğu belirlendi. Ankara’nın 14 ilinde 49 zanlıya yönelik eş zamanlı düzenlenen operasyonda 20 zanlı gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel delil ele geçirildi. FETÖ/PDY SORUŞTURMASINDA 4 TUTUKLAMA

2022 yılında FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra etkin pişmanlıktan yararlanan 3 kişinin ifadeleri doğrultusunda FETÖ/PDY’nin özel yapılanmasına yönelik soruşturma başlatıldı. Örgütün bilişim teşkilatında yer alan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurt dışına kaçan MK’nin teşkilatında, darbe girişimi sonrası yargılanan veya yargılanması beklenen şirket sahiplerinin haklarını devrettiği belirlendi. şirketleri deşifre edilemeyen ve yasa dışı yollardan ülkeyi terk eden kişilere. Amerika, Kanada, Almanya ve İrlanda’da kurdukları, devrettikleri şirketlerle e-ticaret yaptıkları şirketlerin sahiplerinin ‘mağdur aileleri’ olarak adlandırdığı FETÖ/PDY mensubiyeti nedeniyle örgütün kamu görevinden ihraç edildi. Türkiye ve bu ticaretten ülkeye getirdikleri para. Üyeliğini cezaevindeki örgüt üyeleri ve ailelerine dağıttığı ortaya çıktı. Yapılan teknik ve fiziki takipler sonucunda Ankara merkezli 3 il ve 11 adreste 5 şüpheli ve 4 şirkete operasyon düzenlendi. Operasyonda 4 zanlı gözaltına alındı. Aramalarda; 3 bin 700 Euro, 2 bin 600 dolar, 13 bin TL’nin yanı sıra çok sayıda örgütsel senet ve dijital ekipman ele geçirildi.

Görüntü dökümü:

– Şüphelilerin sevki

– Ele geçirilen para ve deliller

Haberler: ANKARA,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu