Yardım

Putin’den Moskova’daki terör saldırısı sonrası açıklama: Hepsini cezalandıracağız

Rusya Devlet Başkanı Putin, saldırısının ardından Rusya halkına seslendi.

Putin konuşmasında tüm Rusya halkına başsağlığı diledi.

‘Esas mesele teröristlerin yeni suçlar işlemesini önlemek’

Vladimir Putin, şu anda asıl önemli olanın Moskova’da meydana gelen terör saldırısının arkasındakilerin yeni suçlar işlemesini önlemek olduğunu söyledi.

Putin açıklamasında, “Moskova’da ve ülkenin tüm bölgelerinde terör ve sabotaj karşıtı ek tedbirler alınmıştır. Şimdi asıl önemli olan bu kanlı katliamın arkasındakilerin yeni suçlar işlemesini önlemektir” dedi.

‘Kanlı ve barbarca bir terör saldırısı’

Devlet Başkanı Putin, Moskova’da meydana gelen terör saldırısının ardından Rusya halkına hitaben yaptığı konuşmada, onlarca sivil ve masum insanın terör saldırısının kurbanı olduğunu söyledi.

Putin konuşmasında “Sizlere, kurbanları onlarca barışçıl, masum insan olan kanlı, barbar terör eylemiyle ilgili olarak sesleniyorum” dedi.

‘Ekiplere minnettarım’

Rus lider Putin, Moskova’daki terör saldırısı sırasında kurbanların hayatlarını kurtarmak için her şeyi yapan ambulans ekiplerine, itfaiyecilere ve kurtarma görevlilerine şükranlarını ifade etti.

Putin, “İnsanların hayatlarını kurtarmak; onları ateşlerin içinden, yangın ve duman içerisinden çıkarmak için her şeyi yapan ambulans ve hava ambulans ekiplerine, özel kuvvetlere, itfaiyecilere ve kurtarma görevlilerine özel şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘Tüm mağdurlara gerekli yardım sağlanacak’

Vladimir Putin, Moskova’da meydana gelen terör saldırısının ardından yaptığı konuşmada bu korkunç talihsizlikten etkilenen tüm ailelere ve yaralılara gerekli yardımın sağlanacağını söyledi.

Putin, “Bu korkunç talihsizlikten hayatları etkilenen tüm ailelere ve yaralılara gerekli yardımı sağlayacağız. Yakınlarını ve sevdiklerini kaybeden herkese derin ve içten taziyelerimi sunuyorum. Sizlerle birlikte tüm ülke, tüm halkımız yas tutuyor” dedi.

‘4 faili de bulundu ve gözaltına alındı’

Putin, Ruslara hitaben yaptığı konuşmada meydana gelen terör saldırısının dört failinin de bulunduğunu ve gözaltına alındığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı açıklamasında, “Bu suçun soruşturulması ve operasyonel arama faaliyetlerinin neticelerine gelirsek şu anda şunları söyleyebiliriz: Terör saldırısının dört doğrudan faili – insanları vuran ve öldürenlerin hepsi – bulundu ve gözaltına alındı” dedi.

’24 Mart’ı Ulusal yas günü’

Vladimir Putin, Moskova’da meydana gelen terör saldırısının kurbanları için 24 Mart’ı ülke çapında yas günü ilan etti.

Devlet Başkanı, Rusya halkına hitaben yaptığı konuşmada “24 Mart’ı ülke çapında yas günü ilan ediyorum” dedi.

‘Doktorlar mümkün olan her şeyi yapacak’

Rus lider, Moskova’da meydana gelen terör saldırısının kurbanlarının hayatlarını kurtarmak için doktorların mümkün olan ve olmayan her şeyi yapacağını söyledi.

Putin, “Doktorlar şu anda durumu ciddi olan kurbanların yaşamları için mücadele ediyor. Tüm vatandaşların hayatlarını ve sağlıklarını korumak için mümkün olan ve hatta imkansız olan her şeyi yapacaklarından eminim” dedi.

‘Toplam 11 kişi gözaltına alındı’

Devlet Başkanı Vladimir Putin, meydana gelen terör saldırısının ardından 11 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Putin, “Toplam 11 kişi gözaltına alındı. Rusya Federal Güvenlik Servisi ve diğer kolluk kuvvetleri teröristlerin tüm yardımcı üssünü, onlara ulaşım sağlayanları, olay yerinden kaçma yollarını planlayanları, silah ve mühimmatla önbellekler, saklanma yerleri hazırlayanları tespit etmek ve ortaya çıkarmak için çalışıyor” dedi.

‘Teröristler Ukrayna’ya doğru hareket etti’

Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna’ya doğru hareket ettiklerini ve ilk verilere göre devlet sınırını geçmeleri için bir ‘pencere’ hazırlandığını söyledi.

Putin konuşmasının bu kısmında şu cümleleri dile getirdi:

Şu anda şunu söyleyebiliriz: Terör saldırısının dört doğrudan faili yani ateş eden ve insanları öldürenlerin hepsi bulundu ve gözaltına alındı. Kaçmaya çalıştılar ve Ukrayna’ya doğru hareket ettiler. İlk verilere göre Ukrayna tarafından devlet sınırını geçmeleri için bir ‘pencere’ hazırlandı.

‘Terör saldırısının arkasındaki herkes cezalandırılacak’

Rus lider Vladimir Putin, Moskova bölgesindeki terör saldırısının ardından Rusya halkına hitaben yaptığı konuşmada, bu suçun tüm failleri ve organizatörlerinin adil bir şekilde cezalandırılacağını dile getirdi.

Putin konuşmasında, “Bu suçun tüm failleri ve organizatörleri adil ve kaçınılmaz cezalarını çekeceklerdir. Kim olurlarsa olsunlar, onları kim yönlendirmiş olursa olsun. Tekrar ediyorum, teröristlerin arkasında olan, bu vahşeti hazırlayan herkesi tespit edip cezalandıracağız” dedi.

‘İnsanlar kayıtsız kalmadı’

Vladimir Putin, meydana gelen terör saldırısının ardından sıradan vatandaşların kayıtsız kalmayarak doktorlara ve özel servis görevlilerine ilk yardım ve insanları hastanelere ulaştırma konusunda yardımcı olduklarını vurguladı.

Putin konuşmasında, “Trajediden sonraki ilk dakikalarda kayıtsız ve ilgisiz kalmayan sıradan vatandaşların yardımına dikkat çekmeden geçemeyeceğim. Onlar, doktorlar ve özel servislerle birlikte ilk yardımı sağladılar ve yaralıları hastanelere taşıdılar” cümlelerine yer verdi.

‘Teröristleri intikam bekliyor’

Rus lider, Moskova terör saldırısının ardından yaptığı konuşmada, teröristleri imrenilmeyecek bir kaderin beklediğini söyleyerek bu kaderin “intikam ve unutuluş” olduğunu zikretti.

Putin konuşmasında, “Teröristleri, katilleri, milliyeti olmayan ve olamayacak olan insanlık dışı insanları tek bir kötü kader bekliyor: intikam ve unutuluş. Onların bir geleceği yok” dedi.

‘Hiç kimse Rus halkının birlik ve beraberliğini sarsamayacak’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hiç kimse ve hiçbir şeyin birlikteliklerini ve iradelerini bozamayacağını, Rusya halkının gücünü sarsamayacağını söyledi.

Putin açıklamasında, “Hiç kimse ve hiçbir şey birlikteliğimizi ve irademizi sarsamaz. Kararlılığımız ve cesaretimiz, Rusya halkının gücüdür” dedi.

‘Kolluk kuvvetleri terör saldırısının ayrıntılarını ortaya çıkarmak için her şeyi yapacak’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terör saldırısının ardından Rus halkına hitaben yaptığı konuşmada, soruşturma ve kolluk kuvvetlerinin Moskova’da meydana gelen terör saldırısının tüm ayrıntılarını ortaya çıkarmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Putin, FSB ve diğer kolluk kuvvetlerinin ‘teröristlere yardım ve yataklık edenlerin‘ tamamını tespit etmek için çalıştığını kaydetti.

‘Organize ve toplu katliam’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, meydana gelen terör saldırısının ardından Ruslara hitaben yaptığı açıklamada, sivil insanlara yönelik tertip edilmiş bir toplu katliamla karşı karşıya olduklarının sarih olduğunu söyledi.

Putin, “Sadece dikkatlice ve alaycı bir şekilde planlanmış bir terör saldırısıyla değil; sivil ve savunmasız insanlara yönelik hazırlanmış organize bir toplu katliamla karşı karşıya olduğumuz açıktır” dedi.

‘Rusya’ defalarca en zorlu sınavlardan geçti’

Vladimir Putin, Rusya’nın defalarca en zor ve bazen dayanılmaz sınavlardan geçtiğini ve şimdi de geçeceğini söyledi.

Putin konuşmasında, “Rusya bir kez olsun en zor, bazen dayanılmaz sınavlardan geçti fakat daha da güçlendi. Şimdi de böyle olacak” dedi.

‘Terörle mücadelede diğer ülkelerle temasa güveniyoruz’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın terörizm tehdidinin ne olduğunu bildiğini, Moskova’daki terör saldırısının ardından acıyı paylaşan tüm devletlerle etkileşime güvendiğini söyledi.

Putin konuşmasında, “Terörizm tehdidinin ne olduğunu biliyoruz. Burada acımızı içtenlikle paylaşan ve ortak düşman olan uluslararası terörizmle mücadelede güçlerini gerçekten birleştirmeye hazır olan tüm devletlerle etkileşime güveniyoruz. Tüm tezahürleriyle birlikte” dedi.

‘Nazilerin yaptığı gibi’

Vladimir Putin, Moskova yakınlarındaki meydana gelen terör saldırısını gerçekleştiren suçluların, bir zamanlar Nazilerin yaptığı gibi soğukkanlılıkla insanları öldürmeye, yakın mesafeden vurmaya gittiklerini söyledi.

Putin açıklamasında, “Suçlular soğukkanlı ve kasıtlı bir şekilde, bir zamanlar Nazilerin işgal altındaki topraklarda yaptığı gibi vatandaşlarımızı, çocuklarımızı öldürmeye gidiyorlardı. Bir idam gösterisi, kanlı bir korkutma eylemi düzenlemeyi planladılar” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu