Haber

Siirt’te “1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi”nde yıkımlar başladı

Siirt’te “1. Aşama Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında 77’si ticari, 116’sı konut ve 5’i depo olmak üzere 198 binanın yıkımına başlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) Müdürlüğü ve Siirt Belediyesi iş birliğiyle kentte yürütülen Karakol İlçesini kapsayan projenin başlangıcı münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Vali, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Kızılkaya ise kentsel dönüşümle mahallelerin canlandırılacağını söyledi.

Tarihi değeri olan binalar dışında tarihi değeri olmayan tüm binaların projeye uygun şekilde yeniden inşa edileceğini belirten Kızılkaya, bu binaların şehrin tarihi, mimarisi ve kültürüyle uyumlu hale getirileceğini belirtti.

Çarşıların koruma altına alınacağını belirten Kızılkaya, şöyle konuştu:

“TOKİ konutları için geçtiğimiz günlerde kura çekildi ve proje kapsamında yapımı tamamlanan 25 konut hak sahiplerine teslim edildi. Devletimiz, yer alan hak sahiplerine 48 ay süreyle 3 bin lira yeni fiyat verdi. ‘1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında ticari ve konut olarak belirlenen alanlarda kira yardımı yapılacak.Bu destek sayesinde faydalanıcılar herhangi bir mağduriyet yaşamayacak.Kentsel dönüşüm sorunu için hayat kurtarıcı bir çaba. Siirt’te her yerel yöneticiye. Çünkü bu süreç, birinci derece deprem kuşağında yer alan ilimizde kentteki yaşam standartlarının yükseltilmesi ve risklerin azaltılmasını amaçlıyor. “Altındaki yapıların güçlendirilmesine fırsat sağlayacak. Kentsel dönüşümle birlikte sunulan hizmetlerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, milletvekillerimize, yerel yöneticilerimize ve hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.”

Projenin bir an önce tamamlanmasını umduklarını belirten Kızılkaya, mahallede 2’si tescilli olmak üzere 3 binanın koruma altına alınacağını belirtti.

AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül de projenin önemine değinerek tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirtti.

Gül, “Bu proje yapacağımız en değerli çalışmalardan biri. Çünkü bu mahalleler yangın olsa itfaiyeye giremezdi. Üstelik Siirt birinci derece deprem bölgesinde. Depremler 6 Şubat bize önemli bir ders verdi. Bu amaçla kentsel dönüşüme büyük önem veriyoruz.” söz konusu.

Konuşmaların ardından iş makineleriyle eski binaların yıkımına başlandı.

Törene İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu