Haber

Termometrenin 80 dereceyi gösterdiği Sincan’daki Yanan Dağlar turist akınına uğradı

Aşırı sıcaklar tüm Kuzey Yarımküreyi etkiledi. Asya ve Çin’de ölçülen sıcaklıklar rekor kırmaya devam ediyor. Sincan’daki Yanan Dağları’nda sıcaklık 80 dereceye ulaştı. Detaylar içerikte!

Kuzey Yarımküre ve Asya’yı etkisi altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle Çin’in başkenti Pekin’de 35 derecenin üzerinde sıcaklıklar görerek ürkütücü bir rekora koşuyor.

Aşırı sıcakların yaşandığı 28. günün ardından çok sayıda turist, hızla yükselen sıcaklıkları deneyimlemek için Çin’in eşsiz turistik bölgesi “Burning Mountains”ta bir araya geliyor.

Sincan Özerk Bölgesi’ndeki Yanan Dağları’na her yaz gelen binlerce turist, kahverengi-kırmızı kumtaşından yapılan oluklu yamaçları izliyor.

Çin devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde, kalabalıklar geçen hafta geniş kenarlı şapkalar giyerek ve ekstra koruma için şemsiyeler kullanarak bölgeye akın etti.

Bölgeyi turistler arasında bu kadar popüler yapan şey, bölgenin zemininin çok fazla ısı yaymasıdır.

Dağa çıkan turistlerin sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar da gündem oldu. Paylaşılan fotoğraflarda gerçek zamanlı hava sıcaklıklarını gösteren termometrede sıcaklığın 80 derece olduğu kaydedildi.

Yanan Dağların yer aldığı Turfan Havzası, ülkede bugüne kadarki en yüksek sıcaklıkları kaydederek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Aşırı sıcaklıklar sadece Sincan ve Asya bölgelerinde görülmüyor. Avrupa, ABD ve Türkiye’de sıcaklıklar hızla yükselirken, bilim insanları ısı dalgalarının şiddetli ve ölümcül hale geleceğini söylüyor.

Yetkililer, dünyanın en büyük pamuk üreticilerinin ortasında yer alan Sincan’daki çiftçilerden, kavurucu güneşte ekinlerinin kurumasını önlemek için sulama ve nemlendirme önlemlerini artırmalarını istedi.

ABD İklim Elçisi John Kerry ise iklim değişikliğinin küresel bir sorun olduğunu ve “tüm insanlığı tehdit ettiğini” söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu