Teknoloji

Tesla’nın Rakibi Rivian 4 Ayda 1.7 Milyar Dolar Kaybetti

2009 yılında ABD’de “Tesla’nın ezeli rakibi” olması için kurulan ve hem Amazon hem de Ford tarafından yüklü ölçüde yatırım alan Rivian, kurulduğu birinci günden beridir çeşitli sıkıntılarla uğraşıyor. Kurulduktan 12 yıl sonra nihayet birinci elektrikli arabalarını teslim eden marka her ne kadar dışarıdan bakıldığında etkileyici araçlar üretse de satılan araçların pek birçok direksiyonu yerinden çıktığı gerekçesiyle geri çağırmıştı.

Görünen o ki Rivian, her ne kadar Amazon ve Mercedes-Benz ile paydaşlıklar imzalasa da çöküşünün önüne geçemiyor. Şirketin geçtiğimiz gün yayınladığı mali raporlar da bunu doğrular nitelikte.

Rivian yavaş yavaş kan kaybediyor

Rivian’ın yayınladığı rapora nazaran şirket, yalnızca 2022 yılının 3. çeyreğinde tam 1.7 milyar dolar para kaybetti. Raporları incelediğimizde bu kaybın ana sebeplerinin enflasyon, bazı satın alma mutabakatlarının feshedilmesi, envanter artışları ve personellik maliyetlerinin artmasından kaynaklandığını görebiliyoruz.

Şirket her ne kadar ortaklarından ve yatırımcılardan 10.5 milyar dolar toplamış ve Amazon’dan toplamda 200.000 araçlık ön sipariş almış olsa da birinci piyasaya sürülen araçların kalite standartlarını karşılayamamış olması, şirketin prestijini önemli manada zedeledi. Tüm bu aksiliklerin üzerine maddi yetersizlikler nedeniyle Ar-Ge çalışmalarına da kâfi bütçeyi ayıramaması, “Tesla’nın ezeli rakibi” Rivian’ı “Tesla’nın çakması” pozisyonuna düşürdü. Hatta o denli ki ABD’de pek çok elektrikli araba sever, Reddit forumlarında sık sık Rivian ile dalga geçerek markayı “Elektrikli çöp kovası” olarak nitelendiren paylaşımlar yapıyor.

Otomotiv kesiminde birtakım uzmanlar, Rivian’ın 2023 yılındaki ataklarının markanın yazgısını etkileyeceğini tabir ediyor. Şayet Rivian kısa mühlet içinde meselelerini çözmezse birtakım kaynaklara nazaran şirket, en geç 2023 yılının sonunda iflasını açıklayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu