Teknoloji

Turistler Pompei’den çalınan eşyaları ‘lanetten haberim yoktu’ diyerek geri gönderiyor

Dünya üzerinde herhangi bir yerin lanetlendiğinden bahsedecek olsaydık, bu, binlerce yıl önce komşu Herculaneum kasabası da dahil olmak üzere her şeyi yok eden, olağanüstü derecede güçlü bir volkanik patlamanın sonucu olarak volkanik kül ve sünger taşı tarafından yok edilen yer olurdu. Antik Roma şehri PompeiMuhtemelen bu listenin başında yer alacaktır.

Bu antik kenti ziyaretleri sırasında hatıra olarak küçük bir parçayı “çalan” turistler, şaşırtıcı bir şekilde çaldıklarını geri göndermeyi seçiyor. Yıllar geçtikçe bölgeden alınan yüzlerce modül, çoğu zaman özür mektuplarıyla birlikte geri gönderiliyor. İlginç olan, birçok kişinin onu lanetli olduğuna inandıkları için iade etmesidir. Aslında iade edilen o kadar çok nesne vardı ki, Pompeii’de bunlar için kalıcı bir stand ve onlara eşlik eden pişmanlık mektupları bile vardı.

Pompeii’deki arkeolojik parkın müdürü Gabriel Zuchtriegel , yakın zamanda X’te bölgeye gelen pişman bir ziyaretçinin bıraktığı böyle bir notu paylaşmıştı. Notta tamamı büyük harflerle “Lanetten haberim yoktu” yazıyor. Not şöyle devam ediyor: “Taşları toplamamam gerektiğini bilmiyordum. Bir yıl içinde bana meme kanseri teşhisi konuldu. Ben genç ve sağlıklı bir kadınım ve doktorlar bunun ‘kötü şans’ olduğunu söyledi. Lütfen özrümü ve bu kısımları kabul edin.”

Çalınan ve iade edilen birçok parçaya benzer mektuplar eşlik ediyor. Başka bir örnekte, talihsiz bir ziyaretçi 2020 yılında “Şu anda 36 yaşındayım ve iki kez meme kanseri geçirdim” diye yazıyor ve şöyle devam ediyor: “Sonuncusu çift mastektomiyle sonuçlandı. Ailem ve ben de maddi sıkıntılar yaşadık. “Biz iyi insanlarız ve bu laneti aileme veya çocuklarıma geçirmek istemiyorum.”

Tabii ki lanet gerçek bir şey değil. İnsanlar sözde laneti duyduktan sonra hayatlarındaki kötü ya da beklenmedik olayları bu eserlere bağlarlar. Bu, bir tür doğrulama yanlılığı ve istatistiklerin yanlış anlaşılması anlamına gelir.

Pompeii’den bir eser çıkarıldıktan bir yıl sonra bir kişinin kansere yakalanması pek olası görünmeyebilir. Ancak çok sayıda insan Pompei’den eserler edinirse, bu gruptaki birinin kansere yakalanma şansı çok daha yüksek olacaktır. Örneğin yeterli sayıda insan bir restorandan peçete gibi küçük eşyalar alıp bunları yanlarında taşırsa, küçük bir kısmı hayatında hoş olmayan sürprizlerle karşılaşacaktır. Ama kimse bu restoranın lanetli olduğunu söyleyemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu