Haber

Ulaştırma Bakanı: Zengezur Koridoru çalışmaları devam ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Zengezur Koridoru ile ilgili Azerbaycan tarafında çalışmalar devam ediyor. İnşallah önümüzdeki gün ve aylarda Türkiye tarafında da çalışmalara başlayacağız. Ermenistan’da Zangezur Koridoru ile ilgili de ilerleme kaydettik. Umarım orada da çalışmalar Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye tarafından yürütülür.” Takip ediyoruz.” dedi.

Bakan Uraloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Sekretaryası’nın İstanbul’da düzenlediği Türk Devletleri Örgütü Multimodal Taşımacılık ve Lojistik Forumu kapsamında Türk ve Azeri basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Özellikle iki gün boyunca gerçekleştirilecek Multimodal Taşımacılık ve Lojistik Forumu’na katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Uraloğlu, “Aslında bu sadece bir taşımacılık veya lojistik forumu değil. Her türlü taşımacılığın geliştirilmesine de vesile olacak. Ülkelerimiz ile Türk Devletleri Teşkilatının üye ve gözlemcileri arasındaki ilişkiler.” “Katkı sağlayacağını düşünüyorum. O yüzden değerli buluyorum. Tüm bakanlığımız ve ilgili ekiplerle yakından takip ediyoruz, katkı sağlıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin stratejik konumuna dikkat çeken Uraloğlu, “Anadolu coğrafyasına baktığımızda Türkiye coğrafyasının lojistik ve stratejik açıdan dünyada özel bir koruması var. Orta Asya’dan çıktığınızda, Uzakdoğu’dan çıktığınızda, Avrupa’ya ulaşacaksınız, burası vazgeçilmez koridorlardan biri.” ve en kıymetlisi.” değerlendirmesini yaptı.

-“Zangezur Koridorunu kısa sürede hayata geçirmeye çalışıyoruz”

Kuzey Koridoru’nun şu anda işlevsel olmadığını, kış ve coğrafya kurallarının bu koridoru ne kadar özel veya etkili hale getireceğinin tartışma konusu olduğunu belirten Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Artık Orta ve Güney Koridoru kaldı. Doğal Güney Koridoruna baktığımızda deniz taşımacılığına daha çok ağırlık veriliyor. Ama Orta Koridor’a baktığınızda tüm disiplinlerin ve intermodal taşımacılığın bir arada olduğu bir koridor. onun çekirdeği.

Türk dünyasını birbirine bağlayacak, Türk dünyasının ve Uzak Doğu’nun Avrupa ile temasını sağlayacak önemli bir koridor daha var. Burası Zengezur Koridoru. Azerbaycan tarafında çalışmalar devam ediyor. İnşallah önümüzdeki gün ve aylarda Türkiye tarafında da çalışmalara başlayacağız. Ermenistan’da Zengezur Koridoru konusunda da ilerleme kaydettik ve umarım Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye’nin yanı sıra oradaki çalışmaları da takip ediyoruz. Kısa sürede hayata geçirmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla Orta Koridor’un önemli alternatiflerinden biri olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu