Ekonomi

Yunanistan’da Zeytin Hırsızlığı Artıyor

Bu yıl üretiminin yüzde 40’a yakın azalması beklenen zeytin ve zeytinyağının fiyatı Yunanistan’da artarken, bu ürünler hırsızların yeni hedefi haline geldi.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, hırsızların durumu abartarak zeytinliklere girerek gece yarısı zeytinleri ağaçlardan toplayarak çalmaya çalıştığı bildirildi.

Haberde, hırsızların Eğriboz’da bir zeytinlik içerisine girerek, ağaçların altına özel örtüler sererek, topladıkları zeytinleri çalmak için basit bir taşıma mekanizması kurdukları belirtildi.

Bölge sakinlerinin ihbarı üzerine Anthidonas Belediye Başkan Yardımcısı Kostas Karvunis gece yarısı olay yerine gitti ve çektiği video sosyal medyada paylaşıldı.

Hırsızlık girişimlerinin fark edildiğini fark eden kimliği belirsiz kişiler olay yerinden kaçarken, çalmak için topladıkları zeytinler ve geride bıraktıkları ekipmanlar da videoda yer aldı.

Yunanistan’da bu yıl kuraklık nedeniyle üretimin aniden azalmasının ardından zeytin ve zeytinyağı büyük değer kazandı.

3 Ekim’de Halkidiki bölgesinde faaliyet gösteren bir kooperatifin deposundan 37 ton zeytinyağı çalındı.

Kooperatifin uğradığı zararın 370 bin avroyu aştığı belirlendi.

İtalya ve İspanya’da üretimin azalması nedeniyle yurt dışından talebi artan zeytinyağının litresi Yunanistan’daki marketlerde 11-15 euro arasında satılıyor.

kagithaneajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu