Yaşam

Adıyaman’da eşini ve 2 çocuğunu kaybeden depremzede: Kıyamet geliyor sandım

Adıyaman’ın Yavuzselim İlçesi’nde meydana gelen ilk depremde Basri ve Manoyla Fidan çifti ile 4 çocuklarının yaşadığı Berk Apartmanı yıkıldı.

Şanlıurfa’da depreme yakalanan servis şoförü Basri Fidan, 1 saat sonra evine ulaştı.

Evinin yıkıldığını gören Fidan, elleri ve bir tabakla enkazı çıkararak depremden 4 saat sonra 14 yaşındaki oğlu Ahmet Efe’ye ulaşarak onu kurtardı.

Sonra makineler devreye girdi. Depremin 26. saatinde Basri Fidan’ın kızı 2,5 yaşındaki Ecrin Aysel ile 80 yaşındaki annesi Elif Fidan sağ olarak kurtarıldı.

Eşi, kızı ve oğlu hayatını kaybetti

Balıkesir’de Basri Fidan’ın eşi 40 yaşındaki Manolya, 17 yaşındaki lise son sınıf kızı Zehra ve Milli Savunma Üniversitesi 1. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Ferhat Fidan’ın cesetleri bulundu.

Depremde 3 ferdini kaybeden aileden geriye mutlu günlerin fotoğrafları kaldı.

Depremden 20 gün sonra oğlu ve kızını da yanına alan Basri Fidan, ağabeyi Saim Fidan’ın Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki konutuna yerleşti.

“Kıyamet gibiydi”

Basri Fidan dedi ki:

Şanlıurfa’da çalıştığım için depreme yakalandım. Hemen aileme telefonla ulaşmaya çalıştım. Kendisine ulaşamayınca yakınlarımı aradım. Kimseye ulaşamadım ve ayrıldım. 1 saat sonra Adıyaman’a ulaştım. Yola çarpan binalar, bağıran ve ağlayan insanlar gördüm. Cehenneme gitmek üzereydi. Hızla arabamı bırakıp eve doğru koşmaya başladım. Oturduğum bina ile birlikte çevresindeki 6 bina daha çöktü. O sırada şoktaydım. Biri bana çocuklarımı kurtaracağımızı söylüyordu. teselli etmeye çalıştılar.

“4 saatte tırnaklarımla kazıyarak oğluma ulaştım”

İlk şoku atlattıktan sonra elleriyle toprağı kazmaya başladığını anlatan Fidan, şu ifadeleri kullandı:

Elimizde herhangi bir alet yoktu. Yardıma koşan eli boş geldi; çaresiz bir halde enkazın etrafında koşuyordu. Bütün bina iç içe olduğu için önce daireyi bulmaya çalıştık. İçeri girdik, üst kat komşumun sesini duyduk. Kesintisiz olarak enkazı aramasını istedim. Küçük oğlum Ahmet Efe’nin sesini duyduğunu söyledi. 4 saatin sonunda oğluma tırnaklarımla kazıyarak ulaşmayı başardım. Sonra bir iş makinesi kurduk. Ahmet ablasıyla aynı odada kalıyordu. Ahmet’i enkazdan çıkardığımızda ablasının öldüğünü söyledi. Korkmaması için bayılmış olabileceğini söyledim. Ama Zehra’yı enkazdan çıkardığımızda öldü.

“Her şeyi kaybettim”

Eşi Manolya ile çocukları Ferhat ve Ecrin Aysel’in enkazdan birbirlerine sarılarak çıktıklarını belirten Basri Fidan, şunları söyledi:

Annem Elif Fidan’ı enkazdan kurtardık ama bir gün sonra vefat etti. 26 saat sonra eşime, büyük oğluma ve küçük kızıma ulaştım. Onları birbirine sarılmış halde buldum. Annesi ve oğlu öldü ama kızım nefes alıyordu. Aldığımız kaşık ve tabaklarla tünel kazar gibi aileme ulaştım. 25 saatte bir oda kadar yol alabildik. Enkazı kazırken parmaklarım yaralandı. Daha yeni iyileşmeye başladı. Ailemi, evimi, işimi, her şeyimi depremde kaybettim. Kardeşimle Manisa’ya sığındık. Ne yapacağımı bilmiyorum. Mali durum belli. Üzerimdeki kıyafetler bile bana ait değil. Hayırseverlerin bağışladığı kıyafetleri giyiyorum. İkinci beyin sarsıntısını da geçirdik. Ama ilk depremde uyuyakaldığımız için miydi bilmiyorum; Sarsıntı çok büyüktü. Sadece durmuyordu. Kıyametin bittiğini düşündük.

arifiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu