Haber

Astana’daki Kazakistan Büyükelçiliği’ne deprem sırasında gösterdiği dayanışma için teşekkür ederiz.

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği, 1 Mart’ta Şükran Günü olarak kutlanan Kazakistan’da meydana gelen deprem sonrası dayanışma gösteren Kazak hükümeti ve halkına teşekkür etti.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesaplarından yayınlanan mesajda, “1 Mart Şükran Günü kutlu olsun. Bu vesileyle, deprem felaketinin ardından dayanışma gösteren Kazakistan devletine ve kardeş Kazak halkına teşekkür ediyoruz.” terim kullanıldı.

Kazakistan, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye’ye yardım eli uzatan ilk ülkelerden biri oldu.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla depremin olduğu bölgelere yaklaşık 100 kişilik arama kurtarma timi sevk edilirken, Kazak hükümeti 55 ton ayni yardımın yanı sıra 1 milyon dolar acil nakit desteği sağladı. Büyükelçiliğin açtığı deprem yardım hesabında AFAD hesabına aktarılmak üzere yaklaşık 10 milyon dolarlık bağış toplandı.

“Kalıcı dostluğu, iyiliği ve dayanışmayı simgeler”

1 Mart, Kazakistan’da Josef Stalin döneminde Sovyetler Birliği’nin çeşitli yerlerinden sürgün edilen halkların kendilerine kucak açan Kazak halkına şükranlarını ifade ettikleri bir gün olarak kutlanıyor.

2016 yılında Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in imzaladığı kararname ile kutlanmaya başlayan gün vesilesiyle ülke genelinde çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Tokayev, mesajında ​​Şükran Günü’nün Kazakların ulusal kimliğinden kaynaklanan kalıcı dostluk, uyum ve dayanışmayı simgelediğini belirtti.

Tokayev mesajında, her vatandaşın ortak gelecek için verdiği desteğin mevcut küresel zorluklar karşısında çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Şükran Günü, halkımızın en zor zamanlarda birlik ve beraberliği koruduğunu hatırlatır, yüksek insan ideallerine bağlı kalın ve her zaman şefkat ve merhamet gösterin.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu