Ekonomi

Bank of America, büyüme hisselerine kıyasla Avrupa değer hisseleri için %10’luk bir potansiyel düşüş öngörüyor

Bank of America analistleri, ‘büyüme’ hisselerine kıyasla ‘değer’ olarak sınıflandırılan Avrupa hisseleri için dördüncü çeyreğin sonuna kadar %10’luk bir düşüş daha öngörüyor. Banka Cuma günü yayınladığı bir raporda, dikkatlerin artan fiyatlarla ilgili endişelerden ekonomik genişlemeyle ilgili endişelere kaymasını beklediklerini belirtti.

Banka, geçen yılın ikinci yarısında beklenenin altında gerçekleşen fiyat artışlarının ardından, bu fiyat artışlarının tedarik zinciri gerginliği göstergelerinin işaret ettiği seviyelerle yeniden uyumlu hale gelmesi nedeniyle, piyasanın artan fiyatlara ilişkin mevcut endişelerinin azalma potansiyeli olduğuna inanıyor. Tedarik zinciri geriliminin mevcut durumu, fiyat artış hızının azalmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Ancak analistler daha geniş ekonomik tahminlere ilişkin endişelerini dile getiriyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde iş piyasasının kötüleşmesi olasılığını da vurguladılar.

Banka, “Ekonomik tahminlerimiz Avrupa hisse senedi piyasaları için kabaca %15’lik bir düşüşe (kötümser görüşümüzü koruyoruz) ve ekonomik açıdan hassas hisse senetleri için daha istikrarlı hisse senetlerine kıyasla %15’lik daha düşük bir performansa işaret ediyor (ilkine daha az vurgu yapılmasını tavsiye etmeye devam ediyoruz)” dedi.

“Analistler ayrıca Avrupa’daki ‘değer’ hisse senetlerinin ‘büyüme’ hisse senetlerine kıyasla dördüncü çeyreğin sonuna kadar %10 daha düşeceğini öngörüyor, bu da bizi ‘büyüme’ hisse senetlerine kıyasla ‘değer’ hisse senetlerine ilişkin tavsiyemizi nötrden daha az vurgulu hale getirmeye yöneltiyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu