Ekonomi

Türkiye’nin Nisan ayında ihracatı 19,27 milyar dolara yükseldi

Investing.com – Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin Nisan ayı ihracat verilerini açıkladı.

Toplantı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

İhracat sınırlı yükseldi

Ticaret Bakanlığı web sitesinden yapılan açıklamaya göre Bakan Bolat, konuşmasına, dün gece duyurulan İsrail ile ticaretin durdurulması kararını hatırlatarak başladı. Gazze’de yaşanan trajedilere ve soykırıma tepki olarak alınan bu kararın, Türkiye’nin İsrail ile ekonomik ilişkilerinde yeni bir dönemi başlattığını belirtti.

Bolat, Nisan ayında Türkiye’nin ihracatının 19 milyar 271 milyon dolara yükseldiğini ve bu rakamın yüzde 0,13’lük bir artışı temsil ettiğini ifade etti. Nisan ayının ilk yarısında yaşanan Ramazan Bayramı tatili nedeniyle sınırlı bir artış görüldüğünü vurguladı. Bakan Bolati ithalatta ise yüzde 4,24’lük bir artış yaşandığını ve ithalatın 29 milyar 171 milyon dolar seviyesinde kaldığını belirtti.

“2023 zorlu geçti”

Bakan Bolat, küresel ekonomik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, 2023’ün zorlu bir yıl olduğunu hatırlattı. Ancak Türkiye’nin, rakiplerinden olumlu yönde ayrıştığını ve 2023 verilerinin pozitif olduğunu belirtti.

Türkiye’nin yıllık bazda ihracatının ilk dört ay sonunda 257,6 milyar dolara yükseldiğini, ithalatın ise 350,7 milyar dolara indirildiğini aktaran Bolat, 2024 yılı Nisan ayında yıllıklandırılmış dış ticaret açığının 93 milyar dolara gerilediğini dile getirdi.

AB ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile ihracat güçlendi

Bakan Bolat, önemli fasıllarda ihracat performansının güçlü olduğunu ve özellikle Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerine ihracatta artış yaşandığını belirtti. İhracatta en fazla yapılan ilk beş ülkenin Almanya, ABD, İngiltere, İtalya ve Irak olduğu bilgisi paylaşıldı.

Altın ithalatında yaşanan yüzde 55’lik azalışı ve enerji ithalatında yüzde 12,5’lik azalışı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Bolat, ayrıca, Türk lirası ile yapılan ithalattaki artışa dikkat çekti. Hizmet ticaretinde de olumlu bir ivme olduğunu belirten Ticaret Bakanı, Ocak-Şubat dönemindeki hizmetler ihracatının yüzde 10 arttığını aktardı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Son olarak Bakan Bolat, Türkiye’nin cari işlemler açığının azalış gösterdiğini ve geçen yılın aynı dönemine göre 31,8 milyar dolara gerilediğini belirtti. İhracatçılarına desteklerinin süreceğini ve Türkiye’nin dış ticaretteki performansının güçlenerek devam edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu