Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Değer Kaybetti

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,06 kayıpla 7.905,37 puana geriledi.

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 85,05 puan azalarak saat 13:00 itibarıyla 7.905,37 puana geriledi. Toplam işlem hacmi 60,1 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,49, holding endeksi ise yüzde 0,65 kayıp yaşadı.

Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 1,76 ile sigorta olurken, en çok düşüş kaydeden ise yüzde 2,59 ile dokuma deri oldu.

Analistler, Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemek amacıyla attığı adımlarla küresel piyasalarda ve tahvil piyasalarında satış baskısının zayıflamasına ve risk iştahının artmasına rağmen Ortadoğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizliklerin etkilerinin devam ettiğini söyledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) büyük olasılıkla önümüzdeki üç toplantıda siyasi faiz oranını sabit bırakacağına işaret eden fiyatlamanın güçlenmesinin önümüzdeki döneme ilişkin belirsizlikleri azalttığını, bu durumun yatırımcıların toparlanmalarına da yardımcı olduğunu belirtti. Geleceği görmek.

Ülkedeki bilanço dönemi nedeniyle pay ve şube bazlı hareketliliğin artabileceğini söyleyen analistler, öğleden sonra ABD’de yeni konut satışlarının yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da takip edileceğini belirtti.

Analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.890 ve 7.840 puanlarının destek konumunda, 8.080 ve 8.250 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu