Haber

İsrail’in “BM yetkililerine vize vermeme” kararı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dün yaptığı açıklamalara tepki gösteren İsrail, BM yetkililerine vize vermeyeceğini duyurdu.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, bugün yaptığı açıklamada, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’e şu anda vize verilmediğini söyledi.

Erdan, “Bu açıklamalardan dolayı BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’in vizesini zaten reddetmiştik. Onlara bir ders vermenin zamanı geldi.”söz konusu.

BMGK’DA NELER OLDU?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hamas saldırılarının birdenbire ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Yerleşimler ve şiddet yoluyla topraklarının adım adım gaspına tanık oluyor. Ekonomileri İnsanlar yok edildi, insanlar yerlerinden edildi, evleri yerle bir edildi. Siyasi çözüme gerek yok.” “İnançları kaybolmaya başladı.”dedi.

Konuşmanın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen şunları söyledi: “Bu tür bir katliamın (Hamas’ın 7 Ekim saldırısı) hiçbir gerekçesi olamaz”dedi ve Guterres’e söyledi “Hangi dünyada yaşıyorsun?” diye sordu. Cohen daha sonra BM şefiyle görüşmesini iptal edeceğini duyurdu.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Guterres’in istifasını istedi “BM’ye liderlik etme görevine uygun değil”İleri sürmek.

Guterres X’in hesabından konuşması “Filistin halkının çektiği acılar, Hamas’ın korkunç saldırılarını haklı gösteremez.”Ve “Korkunç saldırılar Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı gösteremez”bölüme dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu