Ekonomi

Halkbank’ın ABD’deki temyiz duruşması 2024’e ertelendi

Investing.com – Halkbank’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İstek Sarraf davasında sanık olarak yargılanmasına İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde devam ediliyor.

VOA’nın haberine göre mahkeme başkanı Debra Ann Livingston, savcılığın talebi üzerine daha önce 11 Aralık’ta yapılacağı açıklanan temyiz duruşmasının ertelenmesine karar verdi. Erteleme kararına göre Halkbank’ın temyiz duruşması 28 Şubat 2024 Çarşamba günü New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nin bulunduğu Manhattan’da yapılacak.

Mahkeme hakimi Livingston da Halkbank’ın itirazına ilişkin savcılık itirazını 20 Kasım’a kadar, Halkbank’a ise savcının dilekçesine yanıt vermesi için 12 Ocak 2024’e kadar süre verdi.

Hakim Livingston, Şubat ayındaki duruşmada tarafların karşılıklı dinleneceğini belirterek, savcılık ile Halkbank’ın ( HALKB ) avukatlarına savunma ve iddiaları için eşit konuşma fırsatı tanınacağını söyledi. Öte yandan duruşmanın Zoom uygulaması üzerinden yapılması ihtimali değerlendirilirken, duruşmanın Zoom üzerinden yapılması halinde mahkeme heyeti ve personelinin Manhattan’daki binalarında olacağı, Halkbank’ın avukatları ve sanıkların ise duruşmada bulunacağı belirtildi. Savcılık duruşmaya uzaktan katılabilecek.

Ayrıca duruşma öncesi belirlenecek bir tarihte hem Halkbank hem de New York Güney Bölge Başsavcılığı yetkililerinin katılımıyla dava dosyasına ilişkin toplantı yapılacağı bildirildi.

Halkbank’ın davaya ilişkin iddiası, suçlamalara ilişkin eylemlerin Türkiye’de, Türk egemenlik sınırları içinde gerçekleştiği ve “Bu dava, sonuçta başarılı olursa, Halkbank’ın faaliyet kabiliyetini zayıflatacağı gibi, aynı zamanda Türkiye’ye doğrudan zarar vereceği” yönünde. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu