Haber

TBB’den Kızılay yetkilileri hakkında suç duyurusu

Dude ve çeşitli STK’lara çadır satışıyla tepki gören Kızılay yetkilileri hakkında Türkiye Barolar Birliği (TBB) suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Kızılay yetkililerinin ‘güveni suiistimal’ ettiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyet tarihinden önce de milletimize hizmet etmiş değerli bir kuruluş olan ve Dernekler Kanunu’na göre kamu yararına çalışan dernek statüsünde faaliyet gösteren Kızılay’ın temel misyonu; doğal afetlerde insan hayatını ve sağlığını korumak, açlık, yoksulluk ve yoksunlukla mücadele için azami gayreti göstermek, kendisine verilen görev ve yetki kapsamında mevcut çadırları afet bölgesine teslim etmekle yükümlüdür. Söz konusu görevi yerine getirmek ve vatandaşların barınma sorununu bir an önce çözmek için sorumluluğundaki çadırları bölgeye göndermek yerine kendi kurduğu tesis aracılığıyla satışa çıkarmak Kızılay’a cezai sorumluluk oluşturmaktadır. Hilal yöneticileri, zanlıların açıklanan bu eylemi Uluslararası Kızıl C’nin temel ilkeleri olan insancıl hukuka açıkça aykırıdır. Kızılay Hareketi, uluslararası insan hakları hukuku ve cezai sorumluluk. Kızılay görevlilerinin yukarıda belirtilen nedenlerle ‘güveni kötüye kullandıkları’ gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. (HABER MERKEZİ)

yildizeli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu