Haber

FIFA Kadınlar Dünya Kupası öncesinde Yeni Zelanda’da çekim

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası bugün oynanan maçlarla başladı. 32 takımın ilk kez mücadele edeceği dev organizasyonun ilk gününde Yeni Zelanda – Norveç ve Avustralya – İrlanda Cumhuriyeti maçları oynanacak. Yeni Zelanda’daki olaydan önce Auckland şehir merkezinde silahlı bir silahlı saldırı gerçekleşti. Futbolcuların kaldığı otelin yanındaki şantiyeye baskın düzenleyen silahlı saldırganın 2 personelin ölümüne neden olduğu, saldırganın etkisiz hale getirildiği belirtildi.

INFANTINO: GEREKLİ GARANTİLERİ ALDIK

Olayın ardından FIFA Lideri Gianni Infantino, FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura, Spor Bakan Grant Robertson bir toplantı yaptı. Silahlı saldırının ardından Yeni Zelandalı yetkililerin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade eden FIFA Lideri Gianni Infantino, “En başından beri sürekli iletişim halinde olduk ve konuyla ilgili Spor Bakanı Grant Robertson’dan gerekli güvenceleri aldık. Yeni Zelanda’da düzenlenen FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na katılan takımların ve taraftarların emniyet ve asayişi. FIFA, hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerimizi iletti. Yeni Zelanda Spor Bakanı Grant Robertson, “Sonrasında verdikleri destek için FIFA’ya teşekkür ediyoruz. bu trajik olay Bu etkinliğin FIFA Kadınlar Dünya Kupası turnuvasıyla hiçbir ilgisi yoktur ve hiçbir ulusal güvenlik kaygısı yoktur. Turnuvanın güvenliği konusunda FIFA yönetimine gerekli güvenceleri verdik. Olayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Öte yandan Yeni Zelanda ile Norveç arasında oynanan maç öncesi bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 110 MİLYON DOLARLIK REKOR ÖDÜL

2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda verilecek para ödülü turnuva rekoru olacak. FIFA, bu yıl toplam 110 milyon dolarlık para ödülü dağıtacak. Kupada şampiyon olacak grup 10, finalist ise 7,5 milyar dolar nakit para ödülü alacak.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu