Haber

MAHKEMEDEN TEKLİF ALINDIĞI İDDİASI SATIŞIN İPTALİ

İZMİR’de yaşayan Safiye Kaya (50), Şehir Ş.’nin hacizli ve ipotekli dairesini satın aldı. (65)’e 140 Bin TL’lik borcu ödeyip 110 Bin TL’yi bankadan havale ederek toplam 250 Bin TL’ye. Satıştan 3 yıl sonra Kenti Ş. bireysel kredisini ödeyemediği için banka tarafından takibe alındı. Şehir Ş. konutu alan Kaya ve ‘kaçakçılık kastıyla ev satmak’ suçundan dava açıldı. Mahkeme, satışın üslubuna uygun olarak yapıldığına karar verdi. Kaya’nın avukatı Damlanur Kaya Uler, müvekkilimin borcu ve kalan ödemeyi banka aracılığıyla kendi hesabından gönderdiğini ispatlayabilmiştir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ödemenin şahsen değil, EFT veya havale ile yapılması ve makbuzun saklanması zorunludur.

Ev hanımı, evli ve 2 çocuk annesi Safiye Kaya, 17 Temmuz 2019’da evlenen ve üzerinde 7 ayrı haciz ve ipotek bulunan Kenti Ş.’nin dairesini 250 bin liraya satın almak için anlaştı. Evin 140 bin liralık ipotek ve haciz borcunu ödeyen Kaya, evi almak için anlaşılan 110 bin liralık paranın kalan kısmını Şehir Ş.’nin hesabına aktardı. Kenti Ş. satıştan 3 yıl sonra bireysel kredisini ödeyemediği için takibe alındı. Konutun satışını gören banka yetkilileri, ‘evi kaçakçılık kastıyla sattığı’ iddiasıyla icra takibi başlatarak, satışın iptali için İzmir 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. mülk’. Yapılan bilirkişi incelemesinde Kaya’nın toplam 250 bin lira ödediği belirlenirken, konutun cari fiyatı 113 bin, konutun cari satış fiyatı ise 275 bin TL olarak belirlendi. Mahkeme, ödenen 250 bin TL ile 275 bin TL arasındaki farkın az olduğunun tespiti sonucunda satışın usulüne uygun yapıldığına karar verdi.

‘TAPUYU KAYBETMEDEN KAÇINDI’

Safiye Kaya’nın Avukatı Damlanur Kaya Uler, müvekkili 2019 yılında gayrimenkul satın alıyor. Satın aldığı gayrimenkulün güncel fiyatı 250 bin TL. Satıcı ile bu fiyatta anlaşırlar. Evin üzerinde 140 bin TL tutarında ipotek ve haciz var. Alıcı ve satıcının anlaşması üzerine müvekkilim bu borcu kapatarak kalan 110 bin TL’yi bankadan satıcıya gönderiyor.

Satıcı 2018 yılında bir bankadan ihtiyaç kredisi çekmiştir. 3 yıl geçmesine rağmen bu krediyi geri ödeyemez. Satıcı aleyhine tasarrufun iptali davası açıldığında müvekkilim de yargılanmaktadır. 3 yıl sonra tasarrufların iptali davası açılır. Müvekkilim tapu senedini kaybetme riskini taşıyor. Daha sonra müvekkilimin yaptığı ödemeler inceleniyor. Tüm ödemelerin banka aracılığıyla yapıldığı ortaya çıktı. Müvekkilimin 250 bin TL ödeme yaptığı belirlendi. Müvekkilim borcu ve kalan ödemeyi banka aracılığıyla kendi hesabından gönderdiğini ispatlayabildiği için davacı kaybetmiştir. Müvekkilim, tapusunu kaybetmekten kurtulduğu sözlerini kullanmıştır.

Vatandaşları bu konuda da uyaran Uler, “Bu durum milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Çünkü gayrimenkulü devraldığınız için bu tür davalarla karşılaşabilirsiniz. Ödemenin havale ile değil, EFT veya havale ile yapılması gerektiğini söyledi.” makbuz saklanmalı ve satın alınan evin bedeli tapuda gösterilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu